Arkiverad tråd – read-only.
Några som har bilder på hur ni gjort med kokosnötsskal i akvariet?
Funderar nämligen på att göra en grotta av ett kokosnötsskal, men vill att det ska se ganska naturligt ut.
Jag har borrat hål o nöten och knutit fast små javaormbunk-plantor på nöten. Det ser nu bra ut, fast nöten syns typ inte ;)
Först borrade jag ett hål i kokosnöten och gröpte ur så mkt vitt kött som jag kunde få ut (jag delade aldrig nöten på mitt som man "brukar" göra) och sedan kokade jag den och bytte vattnet i kastrulen några ggr medans den kokade :)
Tycker det ser naturligt ut nu, eller iaf inte onaturligt ;)
Tack för svaren!
Leonard: Jag vill inte heller dela på skalet som man brukar göra. Vill helst att det ska se ut som om nöten hade trillat ner från palmen och gått sönder av sig själv, eller att något djur (annat än en människa beväpnad med en såg :)) gjort hål i den. Hur stort hål gjorde du?
Jag borrade ett hål (mitt hål är nog ca 6cm i diameter) med en borrmaskin och sedan gröpte ur det vita med en kniv, det var skitjobbigt, men värt det ;) Och så kokade jag det.
Sedan borrade jag massa små hål (2mm) i nöten som nu egentligen var klar och sydde fast javaormbunkarna med brun sytråd :)
Det är snyggt med javamossa också.
du har ingen bild på den leonard? va inne på din zoon o kollade men ja såg inget :)
väldigt fina akvarium har du i alla fall
palmen och gått sönder av sig själv, eller att något djur (annat än en människa beväpnad med en såg:)) gjort hål i den.
hört talas om stor stygg hammare ;)
Borra ett gäng med små hål så du kan få en liten "mall" för var du vill ha ditt "tras". Sen är det bara att göra som Raven sade! Hälsa på Herr Hammare!
Lyckades få till tre mycket lyckade "råttnötter" på det viset i alla fall! Alltså till mina råttor jag hade som yngre :)
Nej tyvärr har jag (min familj) ingen bra kamera nu just nu, den är på lagning hos elgiganten som har tagit ungefär 2 månader nu på sig att bara skicka en ny kamera till oss, för det var det dom skulle göra. Jag får snart panik, köper en ny i en annan affär istället! Den som e på lagning e väl inte superbra heller, men den funkar. Jag har ju mobilen, men det är nåt med den också, ska skicka in en felanmälan till elgiganten angående den också, f*n va sur jag är på dom!
Men jag kan ju tesat att ta en bild med en annan skitkass kamera och lägga upp på min zoon, dom ska vara uppe innan torsdag iaf.
Leonard, enligt konsumentköpslagen har man rätt till lånevara alternativt ersättning om det beräknas ta mer än 2 veckor att fixa en vara som gått sönder under garantin.
märkt att många butiker blir väldigt hjälpsamma när man börjar fråga efter lånevara när man kommer in.
Borra ett gäng med små hål så du kan få en liten "mall" för var du vill ha ditt "tras". Sen är det bara att göra som Raven sade! Hälsa på Herr Hammare!
Lyckades få till tre mycket lyckade "råttnötter" på det viset i alla fall! Alltså till mina råttor jag hade som yngre :)
Tack för alla tipsen :) Det ska bli kul att testa :p
saralund28: Jag har också haft råttor :) Både när jag var liten och sen bara för några år sen. Mycket trevliga djur :p Men lever tyvärr inte så länge.
Det med kokosnöten såg riktigt fränt ut :p
Blir nog att byta ut min kruka mot en kokosnöt om jag bara kan komma ihåg det.
Jaha, det var ju väldigt bra att veta. Tack så mycket Raven! :)
har ni ingen såg så spräck den med en stor skruvmejsel o hammare
lättare o få de o spricka rakt
Nu är bilder uppe på min kokosnöt i mitt växtkar på min zoon här :
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=719155
tänk på att kokosnöt ruttnar.
1-2 år brukar det gå att ha dom.
Jag har haft min i över ett år nu... Känns, luktar eller ser inte som om den håller på och ruttnar.
Nu är bilder uppe på min kokosnöt i mitt växtkar på min zoon här :
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=719155
Vad fint du har i ditt akvarium!
leonard: den behöver inte nödvändigtvis lukta eller så bara för att den bryts ned. allt organiskt i ett akvarium bryts sakta men säkert ner, tillochmed rötter.
ju mjukare ju mer rutten.
ju hårdare ju mer fräsh så att säga.
Jag kom att tänka på att om man inte vill ha kokosen från kokosnöten, då kan man slå ett hål i nöten och koka hela den. Då kommer kokosen att mjukna och antagligen komma ut lättare