Koi i akvarium

#1 - 26 juli 2007 00:30
Det här är inte direkt något som jag har aktuella planer på, och det är kanske en dum idé, men hur stort tror ni att ett akvarium måste vara för att kunna hålla ett par fullvuxna koi fiskar? (Jag är medveten om att det krävs tusentals liter)
#2 - 26 juli 2007 06:01
Med bra filtrering och vattenbyten 500 liter till 1 koi på 50 cm.
#3 - 26 juli 2007 10:44
500liter är ju inte helt orealistiskt :) man får hoppas att den inte blir mycket större bara
#4 - 26 juli 2007 16:21
De kan väl bli ca 1 meter?
#5 - 26 juli 2007 17:59
125 cm enligt zoopets artbeskrivning om den. Och om den blir så stor behöver den väl kanske minst, tre gånger så stort akvarium? Om det ens går att ha en så stor koi i akvarium?
#6 - 26 juli 2007 20:20
Dom behöver plats helt klart men det tar ju ett tag om man inte matar dom som en galning. En intressant sida kanske. http://www.rockymountainkoi.com/koisize.htm
#7 - 26 juli 2007 20:27
125 cm enligt zoopets artbeskrivning om den. Och om den blir så stor behöver den väl kanske minst, tre gånger så stort akvarium? Om det ens går att ha en så stor koi i akvarium?
Det lär dem bli efter några säsonger i en jätte damm dem kan bli ett par år;)finns nog köpare till dem när det är aktuellt att sälja om dem har blivet för stora för ett akvarium man hinner njuta av att se dem innan det är dags att sätta dem i en damm:) eller sälja dem till en damm ägare som betalar en hel del för en stor Koi.Jag såg för några dagar sen en Koi som var 50 cm den var 8 år gammal den skulle dem ha 4500 kr för.
#8 - 26 juli 2007 21:42
Tänkte också ha Koi i akvarium undra om man ens kan ha 4 koi i akvarium ^^ eftersom dom är stimfiskar så vore det bra o ha dom åtimståne 4 styck...Men har sett filmer på Youtube där folk har sina Koi i akvarium men då har dom inte växt så värst mycket..
#9 - 26 juli 2007 21:57
eriahl
Tack, sidan verkar intressant :)

stene
Det var inte dåligt!
Först köpa en liten koi för nästan inga pengar, beundra den i några år och sen sälja den för sånna pengar! Koi är verkligen en fantastisk fisk :D
#10 - 27 juli 2007 04:47
Aircut64 skrev:
Tänkte också ha Koi i akvarium undra om man ens kan ha 4 koi i akvarium ^^ eftersom dom är stimfiskar så vore det bra o ha dom åtimståne 4 styck...Men har sett filmer på Youtube där folk har sina Koi i akvarium men då har dom inte växt så värst mycket..
Hur kan man veta genom att se en film på YouTube hur länge ägaren har haft sina Koi och hur gammla Koien är:confused:För litet kar hämmar deras chans att växa och må bra det ska vara ett stort kar där dem har en chans att simma,bäst mår dem i en stor damm:)
#11 - 27 juli 2007 07:06
I ett TV program berättade Channa från Huddingekoi om en Koi i Holland som var 143 cm och 26 år.
Jag vet en som haft Koi i ett 60 l akvarium i ca 5 år och de är ca 8 cm små.
Men de är utvalda från Koi som normalt tas bort då de är småväxta som yngel.
#12 - 28 juli 2007 18:00
Jag Bor i Huddinge :) Vad är Huddingekoi?
#14 - 28 juli 2007 22:12
oh fan! Gäller o leta upp det :D Så man kan köpa Koi fiskar :D Tack så himla mycket gött folk :)











Annons