koi i akvarie

#1 - 3 mars 2004 22:05
Hej,

ska starta ett 720 L och funderar på vad jag vill ha för fisk. Först tänkte jag satsa på guldfisk, men så såg jag i trådar och i fiskarkivet att folk håller koi i akvarier. 720 liter skulle vara tikllräckligt så länge de är sm¨å enligt zoopet. Ska man plantera ut dem sen eller kan man ha kvar dem i akvariet hela tiden?

mvh

andreas
#2 - 4 mars 2004 06:20
Jag har skrivit lite om mina erfarenheter av Koi här.
http://www.zoopet.com/akvarium/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22455&whichpage=2

http://www.kramforskoi.com/
#3 - 4 mars 2004 08:37
tack för bra sidor! :)

så om jag fattat det rätt så är det ok att ha kanske 5-6 koi i ett 720 L?

vad kostar en koi? jag gillar de guldgula, heter de nåt särskilt?

mvh

andreas
#4 - 4 mars 2004 09:06
Om du har 6-7 Koi finns risken att någon har gener för att bli stor, men det får du ta, en koi som har anlag att bli stor finns det säkert någon med damm som vill ha.
Du får räkna med att när de växer så behöver du ha större filter allt eftersom.
Många som har Koi i akvarier har börjat använda dammfilter.

På samma sida har du Koi varianter. http://www.coloradokoi.com/koivarie.htm

Här kan du köpa en Affisch med Koivarianter http://www.tsunamikoi.com/prode.htm

En Koi kostar från 10:- och till flera 1000:- i Sverige beroende på utseende och storlek.

Om du ska köpa Koi så köp av någon odlare de har bättre kvalité på Koi.

Köper du i en Zoobutik då kan det bli fina snygga Koi men din 10 cm Koi kan när den växer bli annorlunda tex tappa färgen.

Jag har en hona som var Showa de första åren nu är hon grisskär och svart.
#5 - 7 mars 2004 21:53
Ska du ha dem i akvarie inomhus året om så ersätt täckglasen med plexi eller liknande, de slår sönder glas om de hoppar och växer gör de med en ruggig fart.
-Koi är en firre som hör hemma i damm under sommaren och helst inomhus i svalt utrumme under vintern. Kräver mycket av sin ägare-Kramfors har pejling i vanlig ordning.











Annons