klorinblekt botia

#1 - 23 april 2007 16:04
Hej jag har 6 st praktbotior som verkar trivas bra.Såg dock häromdan att den ene är så blek i jämförelse med dom andra. ser klorinblekt ut, är annars pigg och äter bra. Någon som vet vad det kan vara?
#2 - 23 april 2007 18:07
Halloj!
Är absolut ingen expert på praktbotior, men jag råkade faktiskt höra just den fråga du ställer, i en Zooaffär för ett tag sedan. Det var en som frågade om sina Botior där ett par tre stycken var blekare än dom andra. Svaret var att detta är en dominansfärg, det är alltså den eller dom Botiorna som är högst i rang som anlägger en blekare färg - om detta stämmer vet jag dock inte, men i och med att du har en Botia som uppvisar samma "symptom" så kanske det är rätt. Om det nu är på detta vis så är den ju inte sjuk, tvärtom!

Det kommer säkert svar här från någon mer kunnig - men jag tänkte det kunde vara skönt att "veta" så länge:)
#3 - 23 april 2007 18:45
Mina gör likadant, ju större och tuffare desto blekare är dom.
#4 - 24 april 2007 04:37
min äldsta och största är oxå väldigt blek och ja det verkar som om det är han som bestämmer va alla 5 :)
#5 - 24 april 2007 06:16
Bleka praktbotior?

sucksdorff skrev:
Hej jag har 6 st praktbotior som verkar trivas bra.Såg dock häromdan att den ene är så blek i jämförelse med dom andra. ser klorinblekt ut, är annars pigg och äter bra. Någon som vet vad det kan vara?


[:-24] Anledningen vet jag inte men även mina kan skifta från helsvarta till ljusgrå. Skulle också vilja veta orsaken?:confused:
#6 - 24 april 2007 06:41
hos mig är det den minsta men mest nyfikna/aktiva fisken som är blek.
#7 - 24 april 2007 07:52
tusen tack för alla svar,det kan nog stämma för den bleka botian är en tuff en.
#8 - 24 april 2007 08:33
Jag har varit ute och surfat på nätet, mest engelskspråkiga sidor, och det tycks vara en allmän uppfattning att den bleka färgen är ett tecken på dominans. Visserligen kan Praktbotian, om den är sjuk och stressad, blekna även på grund av detta, men är den frisk och mår bra är den bleka färgen alltså tecken på dominans!
#9 - 16 augusti 2007 07:17
Bleka pakistanbotior

Vi har fyra botior i akvariet, tror det är pakistanbotior. En av dem har vuxit till att bli minst dubbelt så stor som de andra tre. De är däremot två av de små som, ibland - kanske en gång om dagen, blir jättebleka. Nästan ingen färg alls, från att från början ha varit kolsvarta.

Första gången jag såg det trodde jag att de var sjuka men så märkte jag ett mycket friskt beteende. Jag läste att botior som dominerar blir blekare, men dessa blir bara sådär bleka när de håller på och leker med varandra. De simmar runt i en liten cirkel tillsammans i mycket hög fart t ex. De håller på som två tokar, detta kan pågå upp till en timme. Sen kommer den vanliga färgen tillbaka. Så här har de hållt på de sista veckorna.

Vad är detta egentligen? :)











Annons