klåfingriga gäster

#1 - 1 april 2003 11:39
Vad tycker ni?Är det inte ett stort problem när man har gäster,stora som små,att alltid när dom gått så är det märken på frontrutan efter flottiga fingrar(ofta med glass på),munnar,handflator odyl.Jag blir galen!:Hör ni! se men inte röra! gästen:ok,men lik f++++++++ så uppstår detta fenomen,varför detta kan man fråga sig? söker folk kontakt? ungefär som man klappar en hund? Kokade förresten när en vuxen satte munnen till rutan o blåste upp kinderna,va!?.Funderar nu allvarligt på att rigga nått system som man får en lätt stöt av när man rör karet,alt. en ljudsiren på ca 100 decibel.Nån som har något förslag<img src=extra_smiley_eyebrows.gif border=0 align=middle>
Bilagor:
#2 - 1 april 2003 12:33
Någon typ av syra/annat frätande på rutan vid besök ?
Bara en idé....

Kanske skaffa nya bekanta ?
#3 - 1 april 2003 20:10
Casper!

Ett tips:
-Sätt upp en skylt bredvid akvariumet som säger
"-Titta på akvarium =gratis! -Klappa akvarium =10 kr!"

Håller med dig, jag hatar fingeravtryck på rutan!

/Acc
#4 - 1 april 2003 20:13
varför inte sätta taggtråd runt?
20 :- inträde? <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

<center><img src=extra_smiley_mohawk.gif border=0 align=middle> <img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle> Hårdrockaren <img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle> <img src=extra_smiley_skull.gif border=0 align=middle></center>
#5 - 1 april 2003 20:22
Lite superlim här och där på rutan skulle ju kunna bli rätt festligt

/Peter
#6 - 1 april 2003 20:23
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote> Lite superlim här och där på rutan skulle ju kunna bli rätt festligt

/Peter
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

får man inte bara fingeravtryck - man får ett helt barn! <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

<center><img src=extra_smiley_mohawk.gif border=0 align=middle> <img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle> Hårdrockaren <img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle> <img src=extra_smiley_skull.gif border=0 align=middle></center>
#7 - 1 april 2003 20:26
Ha ha ha ha!!!

Jag ser det framför mig:
" Komplett 300 liters akvarium med vidhängande 3-åring säljes billigt"


/Acc, elak och morbid ikväll<img src=extra_smiley_witch.gif border=0 align=middle>
#8 - 1 april 2003 20:36
argh... här känner jag igen mig. Jag lärde mig dock snabbt och låste dörren till mitt rum i god tid innan småkusinerna kom på besök. *ryser* Jag fick nämligen inte bara fingeravtryck, utan även smutsiga barnhänder omrörandes i vattnet. och Akvaterrariet blev omvispat med en ryggkliare. Min stora samling av godisgrodor blev uppäten. Hade även andra mycket ömtåliga saker i rummet som är ett minne blott. Nu har dom små glinen växt till sig, men min association till barn är fortfarande kaos och förstörelse. Ska ett barn vistas i samma rum som ett akvarium, fram med taggtråden!

-Helena S.
#9 - 1 april 2003 20:39
Helena!

Ha ha!!!

Min 3-åring har ett eget akvarium i sitt rum...
Vad tror vi om den ekvationen?
Förutom sitt akvarium så tycker han om glass, tennfigurer och att sparka fotboll...

Jag tvår mina händer om jag säger så...

/Acc, luttrad
#10 - 1 april 2003 20:41
Själv så har jag en jobbig styfar som hela tiden stoppar ner fingrarna i karet... Då "äter" fiskarna på fingret och detta tycker han är jätte kul... ska nog skaffa en piraya eller ngt....

-------------------------

Varför göra något idag som någon annan kan göra imorgon?
#11 - 1 april 2003 20:45
Problemet med barn och akvarium blir ju inte lättare då man har fyra sådana mellan 9 å 13 år.. Mina kidds håller visserligen sina fingrar borta, men deras alla polare.. Fast jag brukar säga att Nicaraguan å Jack Dempseyn har tänder!! &gt;=))

Vänta bara till Maculicaudan har vuxit till sig!!!

/Torsten
#12 - 1 april 2003 20:51
NU förstår jag tjusningen med stora aggresiva fiskar... *hehe* ;-)

Peter
#13 - 2 april 2003 06:38
Har fått sambons ungar att inse kalla fakta på studds.
"Den som rör akvarierna kommer jag att spola med kallvatten i badkaret med kläderna på !!!"
Nu är de iochförsig 12 och 15...och 15 åringen har enkom Internet och TV och frisyrer som intresse, och 12 åringen ....är som en 12 åring. *s*
Alltså...inga problem med fingeravtryck där inte. Däremot tassavtryck...från kattassar á la Oliver och Musse.
<img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_kitty.gif border=0 align=middle> Samt tillhörande nosavtryck.

Det sambon får röra vid karen....speciellt det stora...är pumpen. Ytterfiltret. Han har utsett sig själv till förste maskinist, och har läst hela bruksanvisningen till det både utan och innan och upp och ner. Och han är starkare än vad jag är, så han får såååå gärna hålla på med det, speciellt om det skall flyttas eller så.

Tvåbeningar under 5 år får endast vistas hemma hos mig i vuxnas sällskap och skall då helst hållas i kort koppel. *s*
Den som för övrigt brukar ligga mest "pyrt" till då det är småbarn hemmavid...så är det Oliver katt.
Han har fått uppleva det mesta mellan att bli snurrad i fåtölj, bli jagad kisse, hålla kisses svans, bära kisse, kasta boll åt kisse, bli utklädd kisse, bli nupen i kinden-kisse.
Musse är smartare, han tar en enkel biljett upp ovanpå en garderob och kommer inte ner igen förrens minst en timme efter det att småttingarna avlägsnat sig.

Ett rackarns effektivt sätt att få vuxna bekanta att sluta hålla på att kladda omkring och "klappa karen" är att då man är hemma hos dem håller på att "kladda" hejvilt med det som man vet är deras mest kära ägodel och helst "ej skall röras av andra som ändå inte fattar nånting av det hela".
*ler sockersött*

#14 - 2 april 2003 08:16
Det här är vad som hände en granne till en kompis till mig. Deras barn var ensamma på övervåningen i deras hus där det stod ett stort fint akvarium med många fina fiskar i. En dag fick småkillarna för sig att fiskarna nog ville ha lite såpbubblor i akvariet. Så dom hällde i massor med såpbubblevatten i och blåste med sugrör i karet för att det bubblade så fint <img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle>
Alla stackars fiskar dog ju förstås på en gång, det värsta var att sedan fick vi höra att detta var andra gången det hände.
Som tur var så gav dom upp tanken på akvarium innan fler stackars firrar fick sätta livet till.

Mina barn däremot är väldigt väluppfostrade och skulle aldrig komma på tanken att ens kladda på rutan<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>, för då måste dom torka bort det. Min äldsta grabb på 12 år är väldigt noga med att man inte får kladda på karen och håller också koll på kompisar som hälsar på.

Johanna

________________________
100 liter: Under planering...blir nog barber och tetror.
54 liter: (Barnens)med guppy, platy och malar.
45 liter:Platy, Black molly, dalmatiner molly, guppy.
30 och 25 liter: Yngelakvarium.
_____________________
#15 - 2 april 2003 21:35
Kladd är OK men inte PANG! "Se men inte röra" är en devis som barn inte förstår. Ett intresserat barn tittar, kladdar, lyssnar, pratar och lär sig. Med ömtåliga saker förfar man som HelenaS - låser in.
#16 - 4 april 2003 08:36
Hmm, det slog mig att det nog finns ett enkelt sätt att lära tvåbeningar att inte sätta munnen mot akvarierutan. Tag rödsprit på en pappersbit eller dylikt och tvätta rent frontglaset med detta. Om ni vill veta hur det fungerar som avskräckande läxa kan ni ta en liten droppe på fingret och låta denna droppe torka bort. Smaka sedan på fingret. Garanterat MYCKET äckligt. Kan även kombineras med cayennepeppar som fått lösa sig i sprit eller dylikt. Det fungerar nog inte lika bra mot feta fingrar, men däremot mot sådana som stoppar munnen mot glaset. Dessutom ofarligt. Kanske sätta plastfolie på frontglaset innan besvärliga gäster anländer? Någon lär ju fråga varför det finns plastfolie på frontglaset och då kan man ju lägga in en fin svidande replik. När gästerna gått är det bara att ta bort folien...

Värt att testa?
#17 - 4 april 2003 13:51
Bra idé Sabina!!
Fast själv står man ju också och kladdar en del på glaset..<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
När man byter vatten brukar det rinna en hel del på frontrutan, för mej alltså...

<img src=extra_smilie_Betta_splendens.gif border=0 align=middle><font color=blue>Maxim</font id=blue>
--------------
220 l
60 l
10 l
#18 - 4 april 2003 17:04
de är du inte ensam om!men innan jag köpte mitt så tänkte jag att de kladd som var kvar på bakrutan kunde få vara kvar, för de syns ju inte. men joho da! de syns! mer än växterna till och med!

jag säger åt min lilla syster, som ännu är bara 2 år, att hon inte får kladda. hon gör det mindre än mej! så hon är väldigt "duttig" tjej. men lilla jag får smisk arje dag för allt kladd.

en jäkla massa yngel! och fler kommer fram från ingenstans.
#19 - 4 april 2003 17:06
Nä, kladdet syns mer än vad man tror.

<img src=extra_smilie_Betta_splendens.gif border=0 align=middle><font color=blue>Maxim</font id=blue>
--------------
220 l
60 l
10 l
#20 - 4 april 2003 17:07
Vad skriver jag????
Jag menar:

JA, kladdet syns mer än vad man tror.

<img src=extra_smilie_Betta_splendens.gif border=0 align=middle><font color=blue>Maxim</font id=blue>
--------------
220 l
60 l
10 l
#21 - 4 april 2003 17:27
jag hatar min lille brors jävla finger av tryk på <img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle>
ska fan sätta tagtråd runt<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

_________________________
1000=påfågelcikliders
200=scalarer
100=planty
70=guppy
70=scalrernas lek plats
50=yngel akvarium
50=yngel akvarium
#22 - 11 april 2003 11:57
Hmm jag verkar vara en minoritet, jag tycker om när min kusin lutar pannan mot glaset och tittar i timmar.

Bara kul att de uppskattar mina firrar

"övning ger träning"
#23 - 14 juni 2003 21:22
jag hatar när min lillebror (nio år) dra hem kompisar.
Dom går fram till karet och där sitter min DYRA royal pleco och sen trycker dom fingret på glaset och säger "vad är det där för en fisk" plecon bara far in i glaset och jag tänker "[:-43]unge passa dig så att jag inte slänger ner dig i karet så får min fengädda ett skrovmål".
ja,ja, ska kanske börja med saltvatten så hopas dom kör ner fingrarna och en tryckare eller drakfisk biter till[:-21].
#24 - 14 juni 2003 21:32
Det är väl sånt man får räkna med!... Finns fönsterputs!
#25 - 14 juni 2003 22:49
Mitt akvarium står i mitt rum, och där är det 15 års gräns. Om någon som är 15 eller mera är dum nog att lägga ansiktet eller händerna på burken får och förtjänar de en rejäl snyting, eller kanske till och med ett par knivhugg om de stoppar ned fingrarna i burken eller ger mina fiskar chips, ostbågar, cola eller godis...











Annons