Så länge det finns en köpare av smutsigt tillverkade varor kommer de att tillverkas. Köparna är vi, du och jag.
Det är ju sant, och ytterligare en anledning till att Kina måste vara med i en överenskommelse: Kinas varor säljer för att de är billiga, och de är billiga delvis för att Kina inte tar ansvar för sina föroreningar.
Det handlar inte om att ignorera Kina utan att ta ansvar det man själv gör.
Fast i slutänden handlar det om att stoppa växthuseffekten, och det går inte utan Kina.
Det handlar i slutänden inte om rättvisa och moral, utan om dollar och miljarder ton koldioxid.
Det vi kan göra är att focusera på vårt eget/Sveriges ansvar och handlingsplan.
Visst kunde man göra så, göra samma felslut som Sverige alltid gör i miljösammanhang: bara bry oss om vårt eget och ignorera det faktum att Sverige faktiskt är pyttelitet och irrelevant. Det må vara moraliskt obehagligt, men vad Sverige gör spelar ingen roll om vi inte också får andra att göra det.
Så här i efterhand (jo det är alltid lätt att vara efterklok) undrar ja om det var smart att samla en hop beslutsfattare när chansen att lyckas var 0 och konsekvenserna kan bli oöverskådliga.
Pja, alternativet var alltid att inte göra nånting alls, och hade inte Kina obstruerat hade det blivit ett bättre avtal. Nu finns i alla fall en överenskommelse, även om den blev lungsiktig och klen, och en förhoppning om att det ska gå bättre vid nästa möte i Mexiko nästa år.