Kardinal och Rödmunstetra

#1 - 12 november 2020 20:23
Hej!

Funderar på att fylla på mitt kar som består av 10 kardinaler nu och diverse malar.

Min tanke är att köpa 10 rödmunstetror men frågan är om de kommer simma ihop eller om det blir 2 separata stim som jag hoppas på för det blir nog inte så snyggt tillsammans.

Nån som provat eller tror sig veta hur de kommer bete sig?

mvh Tony
#2 - 14 november 2020 21:04
Var det verkligen ingen av alla här som testat detta? :)
#3 - 15 november 2020 12:21
Jag har haft rödmunstetror. Menar du om rödmunstetrorna skulle stimma med kardinaltetror? Det tror jag inte, men kanske nån som haft den kombinationen kan svara bättre.
#4 - 9 mars 2021 20:47
Jag har dessa två sorter i ett 120 l akvarium. Just nu finns där 11 kardinaler och fyra rödmunstetror.
De håller sig mest till sin egen art i varsitt stim.
Kardinalerna håller sig också mest i mellan och övre delen av akvariet medan rödmunstetrorna är duktigare på att utnyttja hela volymen när de simmar runt.
Just nu bor där ett par andra fiskar som kommer få flytta till ett annat akvarium inom kort och då kommer jag att fylla på rödmunstetrorna till ett större stim.













Annons