Känslig nålventil på regulator

#1 - 3 december 2021 16:29
Köpte en begagnad CO2 anläggning som jag startade upp för att testa. Nålventilen är otroligt känslig, det räcker att man petar lite på den från läget jag har, och så sticker det iväg. Vad kan det bero på, det är inte så på min andra anläggning.
#2 - 3 december 2021 16:43
För högt arbetstryck?
#3 - 3 december 2021 17:23
Tog ut hela nålventilmackapären och satte på en spiralfjäder för själva nålventilen, så att det spänner lite. Sen skruvade dit mackapären igen med Locherpasta i gängan till regulatorn och kollade att slangarna sitter riktigt på. Nu är det bättre, hörde litet pysande innan detta, och nu är det tyst.
#4 - 5 december 2021 15:49
Den här Bazooka diffusorn som kom med ger ju otroligt små bubblor. Finns det nån motsvarande för nanoakvarier? Blir väl lite bättre spridning ju mindre bubblor det är.











Annons