Det finns en regel om att fisk inte får hållas mindre än en liter och minst en dm2 yta men den regeln gäller bara butiker och grossister. Eftersom fiskarna normalt är där kort tid ska man inte dra slutsatsen att en liter är ok även för vanlig hållning.
Vanliga regeln för akvarier är 40 liter men det kan gå med mindre men det finns vissa krav som alltid ska uppfyllas. det gäller insynsskydd, inredning, anpassad volym, vattenkvalitet, bottenmaterial osv osv. De kraven blir inte uppfyllda i en vas och därför är det inte tillåtet, punkt.
Det är en utgångspunkt, vad är lagligt. En annan är vad som är lämpligt. Vad vill vi ha ut av att hålla djur? Helena har beskrivit bra vad man kan ha för utgångspunkter, jag har inget att tillägga där, vaser är ingen rimlig fiskhållning.
Naturligtvis kan man fundera på om man ska köpa kampfiskar som är odlade i små behållare. Fast egentligen, även om fiskarna är i en stor damm, blir det så mycket bättre om den är smäckfull med fisk?