Kakadua Ciklider Har Lagt Romm?

#1 - 2 december 2005 19:30
jag behöver lite hjälp,
idag när jag kom hem ifrån skolan så såg jag att det var som genomskinliga bubbel aktiga saker under en rot. Det ser ut som de är små partiklar i dom,men jag vet inte,. Hanen är där och vaktar ganska ofta,och som det värkar på han så vaktar han ngt där..
Om de nu visar sej att det är romm. Hur länga tar det innan det "kläcks". och kommer ungarna bli uppkäkade direkt? för jag har två blackmollys i akvariumet oxå..
#2 - 3 december 2005 08:46
Kakaduciklid är sydamerikansk ! :)

Det låter som om det är rom !?
Fast jag är inte ett dugg säker.

/Salladen :)
HazelCR
#3 - 3 december 2005 09:25
zorox, på måndag så ska Josefine dyka upp. Hon har haft lek på sina Kakaduaciklider ett par gånger, då får du ta chansen och fråga henne.
#4 - 3 december 2005 12:05
DEt ska jag verkligen göra,....
#5 - 3 december 2005 13:53
Genomskinligt bubbliga saker? Det låter lite konstigt, dessutom är det i stort sett alltid honan som vaktar rommen. Jag har aldrig själv sett och tror inte att jag har hört talas om att hannen skulle vakta rommen, såvida honan inte är död? Dessutom har min rom alltid varit röd och aldrig genomskinlig men det kan kanske ha att göra med vilket foder de har blivit matade med. Skulle det vara rom så kommer kakaduorna inte ha några problem att skydda sina yngel mot två blackmolly. Från att rommen läggs tar det 2-3 dygn för det att kläckas och sammanlagt 8-9 dygn tills ynglen är frisimmande.
#6 - 3 december 2005 13:54
Btw... Lycka till!
#7 - 3 december 2005 14:10
Jag tror de finns rom inne i krukan som är ovanför roten, men jag vill inte kolla, ifall dom blir störda..
Det där genomskinliga kan vara luft ifrån roten. men bubblorna har varit där i 2 dagar nu..
#8 - 3 december 2005 14:52
Hur länge har krukan varit i då?
#9 - 3 december 2005 21:07
En vecka ungefär..
#10 - 3 december 2005 21:40
Då borde det inte vara luftbubblor, men man vet inte. Håll koll och berätta hur det går.











Annons