Jag har en blandras med merdelen norsk skogskatt i sig. Lite etrig enmanskatt, men går bra ihop med familjen (och fiskarna) ändå.
Jag har inga problem med katthår i akvariet:) , men denna katt måste jag borsta med jämna mellanrum, så att hon inte får tovar i pälsen (får rätt mycket fröer och småkvistar och liknande när hon är ute som traslar in sig i pälsen). Mitt största problem med att hon ligger där, är att hon är väldigt, väldigt sugen på fiskmaten. Alltid ett ståhej :eek: utanför akvariumet om hon är där vid matningsdags.
Och hon som är så kräsen på kattmaten. Hade hon fått välja hade hon hellre fått en skål med fiskmat.:D
[QUOTE=Inka]Fiskarna hemma hos oss bryr sig inte heller om katterna, däremot hårar kissarna ner rätt bra så man får städa lite för att inte få ner så mycket i själva akvarierna.[/QUOTE]