Juwel-bakgrund eller BTN slimline?

#1 - 11 april 2014 19:26
Har hört både plus och minus om Juwels bakgrunder så nu till min fundering..
Är kvaliteten på deras bakgrunder bättre nu eller ska man satsa på BTN som jag använt förut?
Burken det ska sitta i har måtten 58x55 så det räcker med en Juwel-bit eller så får jag köra en 50- och en 10cm bit från BTN.
Väljer mellan BTN limestone eller Juwels Stone Lime, kanske Juwels ljusa Cliff också..
Karet ska ha lite rasboror, nån dvärgciklid och pansarmalar plus växter.
Vad är era synpunkter och erfarenheter?
Tacksam för svar!
Anna
#2 - 11 april 2014 21:33
Jag har kört BTN limestone i mitt kar och blev supernöjd. Jag tyckte Juwels såg plastiga ut och att färgen var för jämn. När det ändå kostade så mycket pengar kändes det som om det skulle bli det bästa. Men jag undrar om kvaliteten skiljer eller om det bara är en smaksak? Hoppas det blir bra!
#3 - 12 april 2014 07:27
Hej Anna!

Instämmer helt med Juni! Jag har också BTN white limestone i mitt akvarium och tittade på Juwels när jag skulle köpa. Tycke juwels gav ett "platt" intryck jämfört med BTN. Dessutom är BTN mycket snyggare att skarva, för de juwelbakgrunder jag sett får en "rak rand" vid överlappningen.

Gjorde en slagning på www.pwss.se och jämförde priset för en Juwel Cliff modul och en BTN 50cm+BTN 10cm, det blir t.o.m billigare att köra två BTN istället för en juwel - så för mig hade BTN varit självklart ;)

Men gör som du känner, har du möjlighet att kolla på båda samtidigt i en affär? Då får du kanske en bättre känsla för vilken DU gillar mest :)

Lycka till!
Kjell Fohrman
Administrator
#4 - 12 april 2014 07:56
Nu är jag visserligen lite "part i målet" men bortsett från det estetiska (som redan nämnts av andra) så har ju BTN en mycket hårdare yta än vad Juwel har och är därmed hållbarare.

Sedan rent estetiskt - varför inte satsa på Slimline Amazonas - den är kanonsnygg och jag har den själv i ett akvarium med regnbågsfiskar.











Annons