JBL Nitrat test

#1 - 29 januari 2004 17:07

Hej!

När jag blandar ihop ett JBL's nitrattest enligt anvisningarna så har jag stora problem med att lösa upp pulvret. Rättare sagt så är det omöjligt. Skakar o skakar men går inte.

Det bildas 2 olika pulver i testburken. En lite ljusare som är i samma nyans som det pulvret man häller i. Sen är det också nått askliknande i provet, dvs mörkt grått pulver.

Någon här som har JBL's nitrat test som har samma problem?

#2 - 29 januari 2004 17:11
Det står i instruktionerna att det inte ska lösas upp helt. Mitt JBL nitrat test är likadant.
#3 - 29 januari 2004 17:17

Jo sant, men man ser ju inte genom botten när man ska kolla värderna för att pulvret täcker botten.
#4 - 29 januari 2004 19:14
Det löser du genom att luta kyvetten lite och knacka på sidan med en penna så att pulvret lägger sig längs kanten.
#5 - 29 januari 2004 19:46
Är inte pulvret bara en katalysator???
#6 - 29 januari 2004 19:48
Pulvret må vara en katalysator, och det är ivägen när man ska jämföra kyvetterna i kyvettställningen med legenden eftersom man tittar rakt uppifrån.

Därav knackningstekniken.
#7 - 29 januari 2004 19:54
Så långt är jag med Daniel. Tänkte bara påpeka att man kan sluta skaka & skaka för det kommer inte att lösas upp ;)

Tydligen hade molly redan läst det i bruksanvisningen. Sorry...











Annons