Jag söker Jordanella floridae .

#1 - 10 juni 2003 23:21
Är det någon som vet var jag kan få tag på Jordanella floridae?

Jag har frågat på SKS Killi Forum, men ingen där kunde hjälpa mig. Men jag fick reda på att den tydligen finns på grossisters fiskelistor i Norge. Är det någon som har den minsta aning om vart jag kan vända mig för att få tag på fisk eller ägg?

Tacksam för alla svar.
#2 - 11 juni 2003 07:41
Hej

Testa Killie Trader
http://groups.yahoo.com/group/killietrader/?yguid=127506967

#3 - 11 juni 2003 08:40
Finns i en butik i Göteborg: http://www.tropakvariefiskimport.com
kanske lite för långt bort för dig men man kan ju alltid kombinera med något annat http://www.liseberg.se [:)]för att motivera en resa.
mvh/harbard
#4 - 11 juni 2003 14:11
Hej

En annan site:
http://jonahsaquarium.com/piccypsalinussal.htm
#5 - 11 juni 2003 16:42
Tack för hjälpen R.Be och harbard. Nu ser det lovande ut.:-)

#6 - 24 juni 2003 11:10
Hej

En länk:
http://www.sfbaka.net/floridae.htm
#7 - 24 juni 2003 12:47
Tack för den R.Be. Mycket bra länk.

Jag har fått tag på jordanellan i Göteborg och åker ned och hämtar dem om någon/några veckor.

Jag har gjort iordning ett 70-liters åt dem. Jag kan väl bara ha ett par i det förmodar jag. Jag har ett 25-liters också men det blir kanske för litet. Så jag får nog nöja mig med ett odlingspar. Men jag köper kanske några till mina övriga sällskapsakvarier också.

Ska jag då dela på honor och hanar i sällskapsakvarierna?
#8 - 24 juni 2003 16:54
Hej

Nu vet jag inte riktigt hur hårt hannarna driver honorna av denna art, men generellt bör man han två honor på varje hanne. I sällskapsakvariet kan du blanda honor och hannar (om jag nu förståd din fråga rätt), men tänk på vad jag skrev i första meningen ovan.

Hur just Jordanella fluridae gör vet jag inte men Cyprinodon (hanarna) ändrar sitt lekbeteende beroende på populationsstorleken och hur många honor som finns i populationen. Men även hur miljön är beskaffad.
#9 - 24 juni 2003 17:48
Ahaaa....då kanske jag kan ha två honor i karet. Jag har läst att Jordanella ska vara ganska så aggressiv mot andra hannar om karet är i 70-liters storleken.

Tror du att jag kanske även kan ha tre stycken tillsammans med ett par F.gardneri gardneri som går i ett annat 70-liters? Eller är det risk för korsning mellan två så olika killis?

#10 - 24 juni 2003 18:03
Hej

Kontrollerade i "Killi-data 2000" av Jean H. Huber om korsning men där finns det inte uptaget, bara om den (Jordanella f.) kan korsas med Fundulus, Cyprinodon och Lucania (Nord Amerikanska Killis).

Troligen kan den inte korsas med F. gardneri men jag är inte säker finns säkert någonstans uppgifter om detta.
#11 - 24 juni 2003 18:09
Tack för snabbt svar. Jag får kolla vidare.:-)
#12 - 25 juni 2003 12:55
Det absolut tuffaste med "flag fish"/floridatandkarpen är att den har hanlig yngelvård. Det är den enda killin som jag känner till som har det. Annat vaktande av lekområde hos andra är inte yngelvård har undersökningar visat, men har ni förslag på fler så kom med det. Såg i SKS fisk- och medlemslista att två medlemmar hade rapporterat in J. floridae förresten.











Annons