Jag flyttar till Göteborg, bra akvariebutiker??

#1 - 21 december 2010 13:35
Hej

Jag kommer under våren/sommaren att lämna skåne för Göteborg. Finns det några bra butiker som har hyggliga priser på t.ex. akvarier? Skulle vilja köpa mig ett 720 kar el. liknande nu när jag flyttar.

Likaså undrar jag över butiker med bra sortiment och kvalitet av Tanganyikaciklider.

Alla tips mottages tacksamt.
#2 - 21 december 2010 13:57
Finns många och bra butiker i götet!
Herkules Zoo är nog en av de mer kända och de har ett stort utbud på det mesta. Och i de flesta butiker går det att beställa hem om det är något speciellt man vill ha.
Nols Ciklidhobby som ligger ett par mil utanför göteborg riktar in sig på nästan bara ciklider, så om du söker efter tanganyika så ska du definitivt ta en tripp dit! :)
#3 - 21 december 2010 16:02
http://www.tropakvariefiskimport.com/ i folkmun kallad troppen har flest kar i regionen, eller om det var strax efter zoomässan i kungsbacka i antal.. ciklidhuset.se var från början specialiserad på ciklider men numer har han även en hel del salt.

Alla 3 är väl värda att besöka :)
#4 - 21 december 2010 16:05
Och vad gäller köpa kar så har nog Hornbach bland de bästa priserna du kan hitta. Lite leveranstid på stora bara såklart. Som jämförelse tror jag det var 3500 de skulle ha för ett helglas 540.
Hornbach har även bra priser på fisk och tillbehör.

Vill du ha andra mått än standard så håller regionens populäraste glasmästare till i stan också :) På ett ungefär ligger de priserna på 1000kr/100L. Då får du det limmat hemma hos dig och behöver inte tänka på frakt och försäkringar och grejer.
#5 - 21 december 2010 16:51
Det är värt att kolla priserna på kar i Nol med, och särskilt om du vill ha specialbyggda kar. Där ligger Majornas glas i lä:).

Sedan en annan fördel med att flytta norröver, du får lättare att haka på Zoopetvästs träffar:p!
#6 - 22 december 2010 08:09
Tack för alla tips. Jag är ute efter antingen ett standard 720 kar eller möjligen ett kar med bottenmåtten 200x50. Får väl se vad jag kan hitta. Ska kolla upp Herkules, Nol o troppen när jag kommer upp nästa gång. Hornbach har jag lite koll på eftersom de finns även nere i Skåne, ligger bra i pris men har väl inte så värst många stora kar. Men det är kanske möjligt man kan köpa Eheim/MP 720 där.

Håller förresten med om det hade varit skönt att slippa frakten, det är både tungt och besvärligt att flytta stora kar. Finns det någon av dessa butiker som har möjlighet till hemleverans, dvs. kör hem karet till kunden?

Skulle vara kul att haka på Zoopet väst! Var brukar träffarna äga rum?
#7 - 22 december 2010 08:15
Träffarna är lite olika, nästa träff blir på mässor och affärer i Tyskland:D. Kolla in Zoopetvästtråden så hittar du mycket kul.

Tillverker MP Jag är inte säker, men jag har för mig att det utgick för ett par år sedan plus att de har ändrat många av deras tidigare modeller det sista året.
Hemkörning, visst kan någon säkert göra det men det kostar nog mer än det smakar...
#8 - 22 december 2010 18:54
Om Hornbach hos dig har liknande upplägg som här så finns det inte så stora i butiken nej (största helglas i lager tror jag är 240), men man kan beställa om man pratar med personalen, både helglas och t.ex. juwels större varianter.
#9 - 30 december 2010 13:01
jag skulle rekomendera dig att kolla blocket....., stora billiga kar dyker ofta upp där....
#10 - 30 december 2010 13:36
ojojoj! du flyttar till hobbyns mekka!
#11 - 30 december 2010 13:44
[QUOTE=ettfettbranamn;1480887]ojojoj! du flyttar till hobbyns mekka![/QUOTE]
Tyskland:p?
Kjell Fohrman
Administrator
#12 - 30 december 2010 14:41
[QUOTE=ansjo;1480888]Tyskland:p?[/QUOTE]
Jepp, vi åker ju snart till hobbyns mekka:D
#13 - 1 januari 2011 18:58
Vi Göteborgare inser inte hur bortskämd man är förrän man lär känna folk runt i landet :)
#14 - 1 januari 2011 19:34
[QUOTE=ansjo;1478943]

Sedan en annan fördel med att flytta norröver, du får lättare att haka på Zoopetvästs träffar:p![/QUOTE]

menar du det:p
tycker jag har det ganska lätt ställt, har ju x2000;)











Annons