Jag fick vita prick

#1 - 27 juni 2007 22:18
Jag såg att mina plecos blivit vitprickiga i förrgår, samt att min indotiger skrubbade av sig mot en av rötterna hela dagen.

Igår påbörjade jag behandlingen av vit prick. Ser dock ingen förbättring. Än så länge. Men ska ju såklart fullfölja behandlingen innan jag säger något.

Frågan är dock: gör jag rätt i att plocka ur mina plecos som utvecklade parasiten först, för att spara de andra fiskarna mer onödigt lidande=? (vissa ser inte ens smittade ut) eller kvittar det nu när sjukdomen brytit ut?

Tacksam för svar.
#2 - 27 juni 2007 23:14
Det brukar ta en 2-3 dagar innan man märker av någon förbättring, ha tålamod :)

Njae, om fiskarna är drabbade så finns garanterat parasiten i vattnet i sitt frisimmande stadie också så att bara medicinera sjuklingarna hjälper inte i längden.
#3 - 28 juni 2007 02:34
Vad ska man göra , ?? min black molly har vita prick. Kommer dem andra
#4 - 28 juni 2007 11:05
Tack öronräv! ;)
#5 - 28 juni 2007 17:27
nej dom andra drabbas ej...
#6 - 29 juni 2007 08:43
aikmicke skrev:
nej dom andra drabbas ej...

Tyvärr lär alla drabbas - vitaprick är bland de mest smittosamma sjukdomarna :(
Öronräv skrev:
Njae, om fiskarna är drabbade så finns garanterat parasiten i vattnet i sitt frisimmande stadie också så att bara medicinera sjuklingarna hjälper inte i längden.

!
#7 - 29 juni 2007 11:44
Jag måste ju bara fråga hur du själv mår?????
Rubriken jag läste var att du fått vita prick! :D
#8 - 1 juli 2007 22:10
Nu har jag behandlat fiskarna med en hel kur, alla ser friska ut utom mina små-plecos... de är minst lika prickiga som tidigare. Vad gör jag?
Bilagor:
#9 - 3 juli 2007 06:16
Kör en kur till. Inte ovanligt att det behövs.











Annons