Jag blev med Malawi

#1 - 25 januari 2018 21:33
Jag blev aldrig riktigt nöjd med mitt akvarium inspirerat av SA. Saknade såväl storlek som färg och rörelse. Efter lite diskussion med mig själv (skaffa diskus?) och ett par andra, blev det så att jag slängde ut inredningen och tog med fisken till affären.
Hem med massa sten, inredde på nytt och tre grupper Malawi flyttade in. Hongi (1+2), Golden (1+3) och Maingano (1+3).

Så till frågan om filtrering och rörelse, där det finns mängder av åsikter. Ni som har egen erfarenhet: vad krävs?
Jag har ett Rio 240 med omkring 20 kg sten, BTN slim och såklart font grus.
Kör på ett Eheim 2275 Pro4+ ytterfilter som drar igenom 1250 l/h, kör med strilrör vid ytan.

Räcker det? Insugen sitter i Juwels filterhus så att köra dubbelt är ingen idé. (Kan inte få dit slangen om jag inte har den där pga BTN).
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 30 januari 2018 20:25
Tycker nog att det filtret bör räcka om du bara sköter vattenbytena
#3 - 30 januari 2018 20:45
Jag har flera Malawi kar som är på 375 och 450 med mindre genomströmning än det och det har aldrig varit några problem, däremot är vattenbyten mycket viktigt precis som Kjell säger. Lycka till:)
#4 - 1 februari 2018 10:40
Filtret har ju kapaciteten för att klar nitrifieringen sen kan man sätta i en streampump eller använda en luftpump med luftsten om man tycker man vill ha mer cirkulation och syresättning. Dessa kan man köra på timer så att de stannar på natten och fisken får vila.
#5 - 1 februari 2018 21:12
Tack för era svar!











Annons