Inspiration saknas...*hjälp* :-(

#1 - 4 juli 2005 10:27
Hjälp, jag vet inte vad jag ska ta mig till med mitt akvarium! Mitt förut så fina möbelakvarium på drygt 220 l med massa växter o sydamerikanska fiskar, har nu blivit en äcklig algsamlande fisksoppa! Har väl inte haft den största inspirationen senaste tiden, mest beroende på alla äckliga tofsalger. Därför önskas nu katastofhjälp innan akvariehobbyn helt läggs på hyllan!!

I nuläget bor där ca 25 kardinaltetror, några små otocinclusar. 2 ynkliga ensamma kampfiskhonor (borde inte bo där, har räddats fån toalett-döden..) 1 mkt vacker paletthane som dödade sin hona när de hade yngel förra veckan.

OM jag ska ha kvar akvariet vill jag göra i ordning det så man vill titta på det igen, men samtidigt ha så lättskött som möjligt för min okunnige sambo, då jag ska börja plugga i höst och bara vara hemma på helgerna.

Kan någon inspirera mig lite??
#2 - 4 juli 2005 10:33
Menar du inredning o fiskval då?
#3 - 6 juli 2005 18:26
Lite mer feedback om hur du sköter det nu, och vad du har för filter och inredning och invånare (antal) och växter, typ av belysning och hur länge.

Akvariets placering i förhållande till fönster och om du använder någon sorts gödning, allt det och säkert något jag glömt är avgörande för hur vi skall kunna ge dig råd till att få ett så lättskött akvarium som möjligt.
#4 - 6 juli 2005 18:55
Jaa du...just nu så sköter jag det inget vidare..*suck*. Antal invånare kan du läsa i första inlägget.
Belysningen består av ca 9h med 2 relativt nya rör, Hagen SunGlo och Sylvania Aquastar. Akvariet står i ett mörkt hörn, fast det är att fönster på väggen mittemot. Innan jag gav upp så gödde jag med lite TMG 1 gång/vecka. Har faktiskt tagit mig i kragen nu och beställt ett helt gäng nya och "lätta" växter från PWSS, bla Echinodorus, Anubias & Cryptocoryner samt lite snabbväxande saker. I morgon ska jag åka och hämta frigolit och ev. köra igång ett bakgrundsbygge, främst för att täcka Juwels fula innerfilter. När det är klart åker de återstående firrarna ner i en balja å så blir det TOTAL omstrukturering! Kamphonorna ska omplaceras och ev. Paletthanen oxå, om jag inte skaffar en ny fru till honom. Om inte så vill jag gärna ha förslag på lite nya fiskar, gärna sydamerikaner.

Men....kan någon berätta hur man får bort tofsalger från rötterna och tipsa om hur man slipper få tillbaka dem? :-)
#5 - 6 juli 2005 21:29
Jag är absolut inte duktig på växter. Men kan man inte koka roten då borde väll toffsalgerna dö. Jag tycker du ska ha lite corydoras, någon av arterna. Eller någon av apistogramma sorterna. Och som algätare 2 ancistrus kanske ;)
#6 - 7 juli 2005 15:57
Tofsalger. Jag antar att du menar de där svarta som sitter riktigt hårt? Typ omöjliga att bli av med. Var noooga med vatten bytena så blir det bättre. På rötter och inredning får du nog ta till tuffare metoder som kokning











Annons