Inredning till stort terrarium

#1 - 12 augusti 2012 14:00
Har idag lassat ur Ormets nya hem som är rejält mycket större än hans nuvarande. Det nya terrariet är byggt i osb-skivor och är 120 högt och 180 långt, djupet kommer jag inte ihåg men typ 90. Frågan är nu hur man ska inreda det? Eller framförallt var man kan köpa inredning till det? Blir ju lite fjönigt att lägga i en bit trä som mäter typ 30 cm men det verkar som om de flesta butiker inte har större saker.

Så tips på affärer (riktiga eller på webben) och allmäna tips på hur man gör ett snyggt terrarium till en boa constrictor (just nu känns det mest som om vårt sovrum har fått en stor kloss i sig som det aldrig kommer bli nåt med...)
#2 - 12 augusti 2012 14:09
Ta en stock eller några stora grenar utifrån. Både billigt och snyggt :)
#3 - 12 augusti 2012 17:43
i farsans terrarium som är ännu större ställde vi in hela äppelträd som vi sågat ner, funkar kanon.
finn ingen anledning å köpa dyr inredning.
hyllor gör du av samma material som du byggde terrariet av och sen i med något träd eller stock eller gren från nått fruktträd.

ska se om ja hittar nån bild på det hela.
#4 - 12 augusti 2012 17:48
lite inspiration kanske? svårt å få nån bra bild då hela rummet är fullt med terarrium :D

[ATTACH=CONFIG]55000[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]55001[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]55002[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]55003[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]55004[/ATTACH]
#5 - 13 augusti 2012 18:04
Inredning till stort terrarium

Tack för inspirationen :)











Annons