inredning till firrar

#1 - 14 augusti 2004 16:29
<font color="navy"></font id="navy">
<font size="2"></font id="size2">
jag har precis köpt ett 375 liters akvarium. och i det har jag tänkt att jag ska ha 2 vuxna skalarer(kanske fler) 6-9 adolfos pansarmalar, 9 eller fler sorgmanteltetror, och 2 skäggmunsmalar . 2 pakistanbotior.

mina frågor:

kommer dom här fiskarna trivas tillsammans? kommer det bli bråk på bottnen mellan pakistanbotiorna och pansarmalarna?

nån som har förslag på växter jag kan ha i inredningen? jag har noll koll på vad man kan ha för växter tillsammans som blir snyggt och bra gömmställen :)

jag är tacksam för alla svar

(osäker om den ligger i rätt forum)
#2 - 14 augusti 2004 16:32
Den där fiskkombinationen ska funka utmärkt.
Du kan ha vanliga svärdplantor som är väldigt vackra när dem e stora och fina=D
#3 - 14 augusti 2004 16:34
okej :D
va bra att fiskarna funkade men jag skulle vilja ha lite fler växter att ha blir lite enformigt med bara svärdplantor ;)
men tack för svaret
#4 - 14 augusti 2004 16:38
cryptocoryner, vallisineria, hygrophilia polysperma, anubias, javaormbunke är en del andra trevliga växter:P
#5 - 14 augusti 2004 16:41
trevligt ska kolla fakta om dom :D tack för svaret
#6 - 14 augusti 2004 16:42
det var så lite så=D











Annons