Inreda ett diskus kar

#1 - 3 juli 2013 16:38
hej undrar hur många diskus man kan man ha i ett 260 liters kar?:)
#2 - 3 juli 2013 17:10
inte jättemånga. men några ungfiskar kan du väl ha. ha en grupp på minst 6 st tillobörja med. men karet är för litet för att ha 6 st vuxna diskus
#3 - 3 juli 2013 17:17
diskus

Aa okej men då får man väll sedan sälja några medans de växer tills man har typ fyra vuxna kvar.men vill ha gräs boten istället för sand eller jord kan man ha det till diskus?:)
#4 - 3 juli 2013 18:42
Och undrar vart man kan hitta sån mos gräsbotten?:)
#5 - 3 juli 2013 19:34
gräsbotten är växter som växer i gruset/sanden. men det är rätt mycket jobb med att få till en sån matta. växtnäring o koldioxid o ljus. mycket att tänka på o mycket att sköta om det ska gå. finns en hel del bottentäckande växter, men de ställer rätt höga krav på ljus, kolkälla o näring
#6 - 3 juli 2013 20:10
Aa okej ne då ska jag nog utesluta det men kan man ha jod som istället för sand eller har man det bara under den vanliga sanden men skulle gärna bara vilja ha jod eller a vad det heter:)
#7 - 3 juli 2013 20:47
ett jordakvarium är ganska mycket jobb med i början med. grävande fiskar kan man inte ha. ( vad jag vet) sällan man kör med jord. varför räcker det inte bara med sand? finns många olika sorters sand/ grus att välja mellan.











Annons