inget bubbel trots CO2

#1 - 2 december 2004 14:17
HAr äntligen kommit mig för att tillverka en hemmagjord mäsk- anläggning. Fick bla. annat inspiration från klara här på zoopet. Det bubblar ifrån mäsken och CO2 kommer ut i karet via syresten. tar ur den under natten för att slippa drastiska pH fall.
Men... det bubblar inte av växterna var ligger felet?
Mvh Jenny
#2 - 2 december 2004 14:29


Men... det bubblar inte av växterna var ligger felet?


För dålig upplösning av gasen. Bubblorna når ytan, right?
#3 - 2 december 2004 14:37
Japp!
Vad innebär "för dålig upplösning"?
#4 - 2 december 2004 14:46
Ursprungligen skickat av Jenny_A

Japp!

Vad innebär "för dålig upplösning"?


Att gasen (CO2) inte hinner lösas upp i vattnet, utan det mesta bubblar rakt upp. Som att elda för kråkorna. Det kan fixas genom mindre bubblor t.ex. genom en alträutströmmare, eller genom att öka tiden det tar för bubblorna att nå ytan, t.ex. genom att installera en virvelkammare där bubblet snurrar runt ett bra tag innan det hinner komma upp till ytan.

-- MW
#5 - 2 december 2004 14:55
Tack!
Jag får klura lite på detta och se vad jag kan göra åt det för ngn. alträutströmmare eller virvelkammare har jag inte just nu!

Hur länge brukar en mäskblandning räcka? 2 liters recept.
Jenny
#6 - 2 december 2004 15:40
Den räcker nog 1 vecka med ungefär samma bubbeltakt men sen börjar det minska.
Beror iofs på vilket recept man använder, temperatur osv.
Med lite tur kan du köra i 2-3 veckor.

Själv kör jag (till mitt 450 kar) ett recept (4-5 liter) med 4l vatten, 5dl socker, 2-3 tsk torrmjölkspulver, 1tsk jästnärsalt, 2-3tsk bikarbonat och 1/2 tsk starkvinsjäst.
(Har inte exakta mängderna i huvudet, ligger på min server som är urkopplad pga flytt)
Den räcker 3 veckor med nästan bibehållen bubbeltakt, sen börjar det minska.
#7 - 3 december 2004 08:35
Vad gör torrmjölken för nytta?
#8 - 3 december 2004 08:56
Torrmjölken ger protein (=näring) till jästen så att den överlever längre.
#9 - 3 december 2004 09:01
Det var det jag trodde jästnärsaltet gjorde. Hmmm..ska se om det finns torrmjölk nånstans här i Danmark.
#10 - 3 december 2004 09:33
Det blir nog lite dubbelt där, det är sant. :)
Jag kör ett moddat recept utifrån Tarah Nybergs recept (http://www.aquatic-gardeners.org/Nyberg_yeast.ppt)
Tänkte nog att jästnärsaltet skulle ersätta amoniumsulfatet i det receptet, men jag kanske har fel??
Har försökt att hitta vad jästnärsalt igentligen är, och har för mig att jag fick fram att det var något sulfat eller så, frågan var om det var amoniumsulfat.

Om någon vet exakt vad jästnärsalt är så säg till.
#11 - 3 december 2004 11:15
Nån som vet var man kan köpa en virvelkammare?
#12 - 3 december 2004 12:28
Här finns den att beställa ifrån:

http://www.aquabotanic.com/abstore/index.html

Leta i menyn till vänster på "CO2Systems" och bläddra till mitten av sidan - där hittar du t ex Mini Vortex Reactor.











Annons