infusorier, vad göra?

#1 - 25 januari 2015 18:57
som rubriken lyder, har mitt kar stapplats av infusorier..
Det är ett 54liters med eheim 2008 pump. Har varit igång i ca ett halvår.
Igår gjorde jag ett 30% VB, innan dess var vattnet glasklart. Märkte direkt när jag var köar att vattnet var vitgrumligt men tänkte att det lägger sig väl över natten som det brukar. Men det gjorde det inte. Så jag googlade runt och hittade infusorier.

Men vad gör jag nu? Har aldrig varit med om detta förut. Har läst att man kan köpa ett filter med inbyggt uv ljus, men det är inget jag har möljighet att göra.
Tacksam för svar
#2 - 25 januari 2015 19:19
Mörklägg totalt i tre dygn så är det borta sedan. Men det får inte komma in en gnutta ljus, och ha bra syresättning i karet under dessa dagar. Du behöver inte mata heller, både fiskar och växter klarar sig:).
#3 - 25 januari 2015 19:30
ansjo skrev:
Mörklägg totalt i tre dygn så är det borta sedan. Men det får inte komma in en gnutta ljus, och ha bra syresättning i karet under dessa dagar. Du behöver inte mata heller, både fiskar och växter klarar sig:).

En av mina molly honor är gravid och föder förmodligen under dessa tre dygn. Ska jag lägga henne i yngelkassen och hoppas på att ynglena kommer eller ska jag låta henne va och hoppas på att ynglena överlever endå?
#4 - 25 januari 2015 19:43
Låt henne vara, skulle alla yngel försvinna kommer det nya om 4-5 veckor:)!
#5 - 26 januari 2015 14:24
Tycker inte du ska göra något i nuläget, tror inte alls på infusorier utan mer på att balansen rubbades iom vattenbytet eller nåt med kranvattnet.
#6 - 28 januari 2015 21:08
Typiskt! Nu efter tre dygn när jag tänder igen och ger dem lite mat, märker jag att min blackmolly hane fått vita prick eller början till svamp. Får väl be min styvpappa handla medicin imorgon efter jobb. Sen får jag leva fattigt i en månad :) men vad hör man inte för fiskarna?











Annons