indiska spegelmalar

#1 - 27 januari 2005 16:56
Skulle vilja höra något om de indiska spegelmalarna? är de tåliga? vilka fiskar har ni erfarenhet tillsammans med dom? själv tänkte jag ha några elefantffiskar, bilfiskar, knivfisk, guramis, botia och eventuellt nått tetrastim. Jag är nyfiken på allt som berör dessa genomskinliga snyggingar.
Tacksam för svar / D
#2 - 27 januari 2005 20:33
De är åtminstone tåligare än de ser ut. Man bör ju ha ett stim för att de ska trivas.

Har du stort akvarium?
#3 - 28 januari 2005 07:18
Tja, stort å stort, ju mer jag tittar på det ju mindre ser det ut..men det är på 475 liter och är 190 långt, det borde väl räcka för min uppsättning, är det nån risk att det mumsar i sig småfiskarna tror du? Hur har du klarat dina, några speicella krav på vattnet?
#4 - 28 januari 2005 07:22
Är det inte indiska glasmalar du menar?
#5 - 28 januari 2005 08:13
Jo det stämmer, Tack! sånt virrvar med alla firrar, men de som är helt genomskinliga i princip ja, tycker de verkar läckra, vill ha lite udda fiska iakvariumet, antingen med utseende eller beteende, då tycker jag de lätt passar in plus att de verkar lättskötta eller?











Annons