Iglar

#1 - 4 januari 2008 15:43
Hej alla kunniga

Har fått någon sorts iglar i ett av karen, vet inte hur jag ska få bort dem, har testat en omgång med ett igelmedel (har inte namnet i huvudet) men det har inte hjälpt.
jag har inte kunnat identifiera den exakta arten av igel, men den är lite mer rödaktig och större än den vanliga igeln man ser ibland hos fiskar.

Om inget annat hjälper så måste jag väl tömma hela karet och desinfektera den, men vill undvika det om det går.
#2 - 4 januari 2008 21:29
Kan du ta kort på dem?
#3 - 5 januari 2008 14:15
jag har försökt ta bilder men inte lyckats bra med det. Så jag scannade den här bilden från en bok jag har, men där framgår inte det vad det är för art och hur man ska bli av med den.

#4 - 5 januari 2008 18:50
Fy f*n, har du det i akvariet?
#5 - 5 januari 2008 19:19
ansjo skrev:
Fy f*n, har du det i akvariet?


:confused::( Lät ju inte som något man vill ha hemma precis :confused:
#6 - 5 januari 2008 23:21
Nej, inget man vill ha i karet precis. Men nu är de där i alla fall tråkigt nog, har försökt handplocka de små otygen men det finns kvar, har även testat ett medel mot igel men inget har hjälpt.
#7 - 5 januari 2008 23:37
Men fy fan rent ut sagt.. Skulle få panik om jag hitta nått sånt i mina kar..
Det är ingen blodigel lr så? Ännu mer panik i såna fall.. :(
#8 - 5 januari 2008 23:40
Finns det inga fiskar som kan tänkas äta iglar då? :)
#9 - 6 januari 2008 09:42
Om de hänger fastsugna på fiskarna skulle jag bli ännu mera orolig. Kanske man kan göra en fälla med något som de gillar och så tömma fällan? Men jag vet inte vad de äter... om de nu inte är blodiglar... (vilket är väldigt osannolikt). Min hustru skulle kräva att jag slutade med akvarier om hon såg något sånt här hos oss!
Hahaha! Du har verkligen lyckats få till en god "äckelfaktor" i ditt akvarium!
#10 - 6 januari 2008 12:46
Det finns ett snigeldödar medel att köpa som kanske funkar, annars är det nog bara att ta bort dem för hand som gäller.
Har inte sett sådana tidigare och tror inte jag vill göra det heller;).
#11 - 6 januari 2008 12:50
Aldrig sett dom men har ett annat problem i mina akvarier, Jag får en sorts snäckor som äter på växter etc ? Ena dagen är dom 2 nästa dag är dom 20, Hur blir jag av med dessa ? Läste någonstans om Sallads blad etc.
#12 - 6 januari 2008 13:02
Den var otroligt vacker måste jag säga
#13 - 6 januari 2008 17:33
Det kan jag hålla med om, men vill nog inte ha dessa i mitt kar ändå;).
Hur har du fått i dem i karet från början?
#14 - 6 januari 2008 17:53
Större iglar rör sig på ett motbjudande sätt tyckar jag. Men smaken är väl olika...
#15 - 7 januari 2008 13:36
Jag vet inte hur de kom dit med säkerhet, men misstänker att det kan vara med dammlera som jag tillsatte för ett tag sen, eller om de kan ha liftat med någon växt som jag planterat.

Har kommit ett steg på vägen mot en lösning nu. De har aldrig satt sig på någon fisk eller så, men nu när jag har handplockat som en galning så sög sig någon fast på mig, så någon blodigel är det allt.....

Nja, orkar nog inte söka fler svar på behandling, inget jag testat av medel har fungerat så jag tänker nu ta upp allt byta allt bottenmaterial, desinfektera akvariet och starta om helt från noll igen.
#16 - 7 januari 2008 14:44
Det är nog det enda att göra för att vara säker på att bli av med iglarna, trots att det är en del jobb.











Annons