Det är nästintill omöjligt att svara på - men dessa bägge arter liknar den i alla fall rätt mycket http://www.zoopet.com/akvarium/fisk.asp?NR=822
http://www.zoopet.com/akvarium/fisk.asp?NR=47
Akvaristiska hälsningar
Kjell
Hej igen,
Tycker du skall fråga Ad Konings på Ciklidstämman i Linköping - om någon vet så är det han eftersom han är världens ledande expert på malawiciklider.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
linköping nästa då<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>.
Handlaren visste inte heller vilken fisk det var, men det är ju inte så lätt som du säger, då dessa fiskar är så lika.
Tack för svaren!
Har precis kopplat in min nya skrivare, så en fin bild skall jag nog få till.:)
Anledningen till att jag köpte den var att jag visste att den tillhörde gruppen Aulonocara så den funkar i mitt akvarium, men främst var det för att den var så otroligt vacker.
Ibland får man chansa, man vet ju aldrig vad det är i blandfärsen<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>