Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

I samma kar...

Arkiverad tråd – read-only.

Hallå..!
I morgon ska jag åka till Akvarielagret och köpa lite nya växter, jag är ju så sugen på att skaffa mig ett par ciklider, tror ni jag kan det?

Jag har lite olika gurami och dvärgbotia 5st, kilfläcksrasboror 10 st. Karet är på 240 liter. Vad tror ni, kan jag köpa några ciklider, och vilka tycker ni?

Jian tipsade mig om några.

mvh Nina
Köp typ Fjärilsciklider som är lite fridfulla eller någon apistogamma.
Hej!

En dvärgciklid av någon form skulle visst gå, de flesta inom släktet apistogramma faktiskt.
Tack....ni är så goa som svarar....*L*

Ska man köpa en hona och en hane..eller? får väl säkert ett svar på akvarielagret, men skulle kännas skönt att veta vad ni tycker.

mvh Nina...[:-142]
Hej

Apistogramma är ganska kortlivade, och en del är rätt känsliga. De är haremsbildande, det vill säga att flera honor har sina revir i en hanes revir, och han leker med allihop. Fjärilar är också kortlivade, och har tyvärr ofta dålig yngelvård, troligtvis på grund av bl.a för hård avel. Lite större och robustare ciklider du skulle kunna ha är t.ex nyckelhålsciklid, Laetacara dorsiger och L curviceps (kurvciklid), och boliviansk fjärilsciklid. De är alla parbildande, och båda könen hjälps åt att vakta ynglen. Är karet ca 50 cm högt kan du även ha scalarer.

MVH Micke
Tack Micke..!!

Snällt av dig, nu fick jag några tips, ska snart åka, vi får se vad jag kommer hem med..!!

Ha en bra dag..! mvh Nina
Då skulle jag föredra ett par palettciklider. De är vackra och inte alltför bråkiga. Fungerar i mitt sällskapsakvarium.
Kan inte hitta palettciklider.? vad ska jag söka på, hur ser dom ut?
Pelvicachromis pulcher finns på hemsidan.
Japp, Palettciklider blir också mitt förslag. Den är lätt att få yngel av och riktigt snygga. En mycket bra nybörjarciklid, som får ciklidintresset att stanna kvar.
Kurv, nyckelhål och fjärilar kan vara lite kinkiga i odlingsavseeende...
Har man en hona och en hane så har man ett lekpar:)

Tillbaka till kategorin












Annons