Hur stort flöden vågar man ha

#1 - 19 februari 2008 20:29
Jag har ett 240liters kar och har kollat runt efter ett nytt ytterfilter som jag kan ha till ett större kar längre fram.
#2 - 19 februari 2008 20:42
Satsa på ett filter med ett utflöda på mer än 750 liter/tim... kan du inte finna utflödesmängden så ska den totala kapaciteten vara mer än 1500 liter/tim då filtermedian tar bort runt hälften av flödet på ett bra filter.
#3 - 19 februari 2008 20:45
Du kan ha gigantiska flöden. Frågan är bara hur du fördelar utblåsen.
En pump med bara ett litet utblås får du bra tryck i det utblåset, men förgrenar du det till 5 utblås som dessutom är stora, så är det inte så mycket kraft kvar i vattnet längre. Samma flöde, men helt andra effekter.
Många pratar om 4 gånger akvariets volym per timme. Jag hade själv över 10 gånger volymen per timme i mitt förra akvarium, utan att ha några direkt starka strömmar. Detta helt enkelt för att jag hade stora insug och väldigt många utblås.











Annons