Hur stort bör ett akvarium vara för en nybörjare?

#1 - 16 augusti 2004 13:36
Jag undrar hur stort akvarium jag bör skaffa (jag är en nybörjare). Jag har ett akvarium på 40L men det vet jag absolut att det är för litet eftersom fiskar som jag tänker skaffa är på tok för stora och många för mitt akvarium

Jag tänker ha följande fiskar:

3 guldbarber
3 pallett ciklider
5 pansarmalar
1-2 sugmalar

jag kan inte ha så stora akvarium heller (de får inte plats och är för dyra) under 150 liter men absolut över 40! hoppas jag kan få några tips om hur stort akvarium jag skulle skaffa (har funderat på 96L som är 81 x 31 x 46 cm stort)
#2 - 16 augusti 2004 13:39
ett 120 liters akvarium hade jag tagit. men det beror på vilka pansarmalar du ska ha. men 120 räcker bra till dem fiskar du har valt med bra mått.
#3 - 16 augusti 2004 13:44
Köp någon fisk som lever längre upp, inte bara sånna som lever på bottnen.
#4 - 16 augusti 2004 14:17
Tänk på att barber trivs bäst i stim, så 10st är minimum.
Varför ska du ha tre pallettciklider för? Två av dem kommer säkerligen blida par och hacka på den som blir över.
Beståndet av pansarmalar skulle du ju också kunna öka lite.
När det gäller "sugmalar", välj INTE pleco eller gibbiceps(!) utan då hellre ancistrus eller någon annan mindre art.

Så...

10st guldbarber
2st pallettciklider
8st pansarmalar
2st ancistrus
#5 - 16 augusti 2004 14:33
<font color="red">Vågar du ha Paletter med Corydoras?</font id="red">
#6 - 16 augusti 2004 14:38
Så stort kar som du har plats och råd med, och gärna minst ca 100 liter... Ju större kar du har desto mera lättskött blir det, dessutom har du utrymme att "växa" i, för tro mig, man brukar alltid tycka att man har för lite plats i akvariet efter ett tag... Jag började med ett 40 liters... och har nu akvarier på sammanlagt över 1500 liter... men så pass behöver det väl inte spåra ur för alla :-)











Annons