Vi har fått en damm av svärfar, på 1 kubik ca med alla tillbehör.
Men hur går själva upp starten till? Vi ska lägga ned dammen i helgen men sedan då?
Man fyller på vatten och sedan... Antar att det inte är som ett vanligt akvarium.
Skulle säga att det är som ett Akvarium,men oftast tåligare fiskar som befolkar den då som Guldfiskar tänker jag främst på.Även en damm är ett slutet system som måste underhållas precis som ett Akvarium.IssaPissa skrev:Vi har fått en damm av svärfar, på 1 kubik ca med alla tillbehör.
Men hur går själva upp starten till? Vi ska lägga ned dammen i helgen men sedan då?
Man fyller på vatten och sedan... Antar att det inte är som ett vanligt akvarium.
Det är som sagt tåliga fiskar som man har där i.Om alla varelse ska trivas så ska det skötas riktigt också enligt mig,och sen om man har en sån liten damm så bör det underhållas oftare då värdena lättare kan försämras:)IssaPissa skrev:Ok! Tack så mycket!
Då inkl vattenbyten också?
Tänkte mest på svärfar, han har aldrig gjort det såvitt jag vet.
Räcker att du gör det i ett kärl eller Dyl med vatten i precis som dem står i affären eller utanför tills dem blir sålda;):)IssaPissa skrev:Vi har bestämt oss för att köra på!
Tittade på växter idag, det var halva priset på alla i hela butiken. På söndag kommer dammen att fyllas med vatten.
Kan man köpa växter ex imorrn och förvara dem på något sätt till söndag?
Patrik Steen skrev:Räcker att du gör det i ett kärl eller Dyl med vatten i precis som dem står i affären eller utanför tills dem blir sålda;):)