Hur städar ni?

#1 - 27 januari 2005 15:59
Hej!

Tänkte bara nyfiket fråga hur ni gör när ni städar akvariet? Använder ni sån "slemdammsugare" eller gör ni bara vatten byte eller hur gör ni??

Gjorde mitt första delvatten byte idag, o flyttade om lite på växterna då det inte såg bra ut innan...har ett 110liters kar o GUD så mkt skit det kom när man rörde om i gruset!
Har alldeles kritvitt grus, men nu börjar de se lite mera beige/brunt/grönt ut....hur gör man för att städa dom?

Tacksam för tips o svar.
#2 - 27 januari 2005 16:14
Vitt grus?!?!!

En automatisk reaktion när jag läser ditt inlägg är frågan varför du har vitt grus? Jag och min arbetskamrat hade vitt grus i vårt yngelakvarium och alla yngel utom 1 överlevde. Läste sen i alla böcker jag fick tag i att vitt grus ska man aldrig ha till fiskar. De mår inte bra av det. Det är iaf vad jag har läst... har själv engelsk sjösten till mina fiskar nu och även till nya kullen yngel - får se om fler överlever nu då de inte behöver leta efter någonstans att gömma sig.
Jag har en hävertslang som jag för över botten av akvariet och "suger" då upp allt som lagt sig på botten. I övrigt så håller mina algätare otroligt rent. :D
#3 - 28 januari 2005 09:31
[QUOTE=Naura]Hej!

Tänkte bara nyfiket fråga hur ni gör när ni städar akvariet? Använder ni sån "slemdammsugare" eller gör ni bara vatten byte eller hur gör ni??

Gjorde mitt första delvatten byte idag, o flyttade om lite på växterna då det inte såg bra ut innan...har ett 110liters kar o GUD så mkt skit det kom när man rörde om i gruset!
Har alldeles kritvitt grus, men nu börjar de se lite mera beige/brunt/grönt ut....hur gör man för att städa dom?

Tacksam för tips o svar.[/QUOTE]

Jag kör också med hävertslang. Det är ingen bra idé att röra om i gruset. Och det stämmer att det inte är bra med vitt grus. De flesta fiskar trivs med lite mörkare botten. Vad har du för arter?
#4 - 28 januari 2005 11:37
De sa inget om gruset i affären när jag köpte det....vi sa att vi ville ha det vitt för vi tyckte det var snyggast, o hon höll bara med om att det är fint.

Jag har just nu bara 10 guppysar, o 4 praktbotior.
#5 - 28 januari 2005 12:06
[QUOTE=Naura]De sa inget om gruset i affären när jag köpte det....vi sa att vi ville ha det vitt för vi tyckte det var snyggast, o hon höll bara med om att det är fint.

Jag har just nu bara 10 guppysar, o 4 praktbotior.[/QUOTE]

Jag har lärt mig att man ofta får mycket lite och ibland tom dålig information i akvarieaffärer. Tyvärr! Så det bästa är att läsa på själv. På www.zoopet.com finns det ett register över fiskarter där man kan läsa lite om de olika arters egenskaper och behov.
#6 - 28 januari 2005 12:09
jag kör med slamsug över botten så skit på botten följer med.. det blir skitigt när man möblerar även hos mig, tur att man inte gör det varje vattenbyte..=)
#7 - 28 januari 2005 12:13
Får hålla med. Den absolut bästa informationen har jag fått från Zoopet och dess forum. Helt oslagbart.

Har själv fått ett dåligt bemötande, men den butiken bojkottar jag nu. Man hittar sina affärer där man blir väl bemött och då återkommer man ju självklart också.

Var sugen på kritkit sand i början. Men, som tur var berättade de för mig varför jag inte skulle ha det just till de fiskarna jag planerade. *puh*
#8 - 28 januari 2005 12:32
I början dammsög jag botten men efter cyano i lilla akvariet låter jag skiten ligga kvar. I stora ser jag ingen skit på botten så där byter jag också bara vatten.

Kan kanske bero på att jag har rätt hög cirkulation i stora karet?
#9 - 28 januari 2005 12:39
[QUOTE=rennicke]I början dammsög jag botten men efter cyano i lilla akvariet låter jag skiten ligga kvar. I stora ser jag ingen skit på botten så där byter jag också bara vatten.

Kan kanske bero på att jag har rätt hög cirkulation i stora karet?[/QUOTE]


Du har nog fått ett bra omlopp mellan växter och fiskar skulle jag tro. Vilket man så klart strävar efter. Alltid roligt när det funkar.
#10 - 28 januari 2005 12:53
Tyvärr inte så bra i lilla då jag fått cyano, men det verkar bli bättre sen jag slutat ta upp döda växtdelar etc. Tror min L015 är lite för bra på att städa också, alla räkor som mina gäddor missar försvinner i ett nafs. Vill ha lite mer skit ;)
#11 - 28 januari 2005 14:31
[QUOTE=rennicke]Tyvärr inte så bra i lilla då jag fått cyano, men det verkar bli bättre sen jag slutat ta upp döda växtdelar etc. Tror min L015 är lite för bra på att städa också, alla räkor som mina gäddor missar försvinner i ett nafs. Vill ha lite mer skit ;)[/QUOTE]

Det brukar vara svårare att få en bra balans i ett litet akvarium. Varför vill du ha mer skit?
#12 - 28 januari 2005 17:16
Läste någonstans på forumet att cyano beror på brist på kväve (om jag minns rätt). Att man borde mata mer så fiskarna skiter mer för att få bukt med det, om man inte vill ha i massa medel.
#13 - 28 januari 2005 18:25
[QUOTE=rennicke]Läste någonstans på forumet att cyano beror på brist på kväve (om jag minns rätt). Att man borde mata mer så fiskarna skiter mer för att få bukt med det, om man inte vill ha i massa medel.[/QUOTE]

Ah ok. Passa dig bara så du inte får andra problem istället. För mycket mat innebär för mycket nitrat i slutändan, vilket inte är så bra för fiskarna.
#14 - 28 januari 2005 19:48
Jag skäms nästan när jag säger att i mitt diskusakvarium så byter jag vatten 2 ggr i veckan. Det tar ungefär 5 minuter i anspråk/gång.

Jag skrapar aldrig glaset (behövs inte), däremot så tillsätter jag 1 ml KNO3, 20 ml K2PO4 och ca 10 ml TMG och ibland 1 ml kaliumsulat åxå pga av håligheter i svärgplantans blad.

Sen vågar jag inte skippa vattenberedningsmedel då jag vet att det är en del klor i vattnet.

Jag är i denna balja inte helt nöjd med klarheten på vattnet så det kommer att bli ett UV-C-filter här åxå (tack för det thomaslj a.k.a Punko) !!

Skit på botten ?? Går inte att se, antagligen så sätter pansarmalarna i sig det !
#15 - 28 januari 2005 21:33
städar? det har man väll pumpar till, jag skrubbar rent frontglaset med en vanlig disksvamp aldrig använd till nått annat än just akvarie frontglas, kanske en gång i månaden.. byter vatten en gång i veckan... minst. har så dålig koll på vilken dag i veckan det är, så det händer att det blir oftare.

B!
#16 - 29 januari 2005 13:20
Jag byter allt vatten med en "handpump" ca en gång i månaden, skurar upp sakerna, rengör filtret och sköljer ur gruset för att få bort skiten ur det.
#17 - 29 januari 2005 14:44
Jag håller mig till kretsloppet i livets cirkel, lite skit mår växterna bra av.
#18 - 29 januari 2005 14:59
[QUOTE=Pannecke]Jag håller mig till kretsloppet i livets cirkel, lite skit mår växterna bra av.[/QUOTE]


Japp... Kretsloppet är det bästa. Så länge det funkar är det ju jättebra med lite skit. För då tar ju växterna upp det. Och då besväras du inte heller av en massa korvar över halva botten. :)
#19 - 29 januari 2005 17:06
[QUOTE=Maethor]Jag byter allt vatten med en "handpump" ca en gång i månaden, skurar upp sakerna, rengör filtret och sköljer ur gruset för att få bort skiten ur det.[/QUOTE]

Det ska du verkligen inte göra. Man ska aldrig byta allt vatten. Till och med 50% är för mycket. Och man ska definitivt inte skölja ur gruset. Då tar du bort en massa nyttobakterier som tar hand om ammoniak och nitrit och riskerar en nitritspik. Både ammoniak och nitrit är giftiga för fiskarna.
#20 - 30 januari 2005 14:04
Jo men jag har alltid gjort på detta sätt och det funkar för mig, ingen fisk dör. Detta har jag gjort i flera år och aldrig haft problem.
#21 - 30 januari 2005 18:18
[QUOTE=Maethor]Jo men jag har alltid gjort på detta sätt och det funkar för mig, ingen fisk dör. Detta har jag gjort i flera år och aldrig haft problem.[/QUOTE]

Vad har du för fiskar? Att man har gjort saker på ett visst sätt i många år behöver inte nödvändigtvis innebära att man inte kan lära nya och bättre sätt. En gång i tiden hade man inte den kunskapen som man har i dag.
#22 - 30 januari 2005 18:24
Det handlar väl inte enbart om att fisken/djuren ska överleva? Eftersom det är man själv som har plockat hem dem till sig så bör man försöka att skapa bästa möjliga miljö för dem.
#23 - 30 januari 2005 18:27
[QUOTE=Maethor]Jo men jag har alltid gjort på detta sätt och det funkar för mig, ingen fisk dör. Detta har jag gjort i flera år och aldrig haft problem.[/QUOTE]

Dags för en liten metafor ;)

Jo men jag har alltid kört utan bilbälte, och jag lever än :p
#24 - 30 januari 2005 18:35
Jag "städar" mitt kar ungefär en gång i veckan, då byter jag ca 1/3 vatten och slamsuger botten en smula om det behövs och jag orkar.

Jag håller med om att du absolut inte borde storstäda akvariet en gång i månaden Maethor! Fatta hur stressande det måste vara för fiskarna att bli uppslitna en gång i månaden och sedan komma ner i en helt nytt hem..! Revir och liknande måste ju gå åt skogen också varje gång..
De överlever, men trivs de? Om någon drog upp dig och tvingade dig att flytta till en ny stad en gång i månaden skulle du säkert överleva, men kanske inte trivas så bra, och vara en smula stressad? :) Bara en liknelse..

Mvh
#25 - 30 januari 2005 19:49
Jo jag vet att det är fel :( men vanor är ganska svåra att bryta.
Dessutom så är mina kar så små (54L) och jag har ett så fruktansvärt litet filter så att detta är enda sättet för mig. Är det bättre om jag gör delvattenbyten och bara rengör filtret utan att röra om i gruset? Det är för litet för att låta bli att rengöra.
Dessutom så har jag lite problem med alger då eftersom jag bara kan ha plastväxter, riktiga växter blir uppätna av fiskarna, så därför så måste jag rensa ordentligt.
#26 - 30 januari 2005 20:42
[QUOTE=mckvinnan]En automatisk reaktion när jag läser ditt inlägg är frågan varför du har vitt grus? Jag och min arbetskamrat hade vitt grus i vårt yngelakvarium och alla yngel utom 1 överlevde. Läste sen i alla böcker jag fick tag i att vitt grus ska man aldrig ha till fiskar. De mår inte bra av det. Det är iaf vad jag har läst... har själv engelsk sjösten till mina fiskar nu och även till nya kullen yngel - får se om fler överlever nu då de inte behöver leta efter någonstans att gömma sig.
Jag har en hävertslang som jag för över botten av akvariet och "suger" då upp allt som lagt sig på botten. I övrigt så håller mina algätare otroligt rent. :D[/QUOTE]

är inte engelsk sjösten rätt så vit?ljust
#27 - 30 januari 2005 21:03
Nah... Den är ganska "mitt i mellan". Trevlig.
#28 - 30 januari 2005 21:31
[QUOTE=Maethor]Jo jag vet att det är fel :( men vanor är ganska svåra att bryta. [/QUOTE]

Så att du skall slippa bryta dina banor är viktigare än dina fiskars välbefinnande?

Om du hade barn som du slog för att dom skulle vara tysta och flera personer förklarade för dig att du inte skulle göra det för att dom mår dåligt av det... Skulle du då fortsätta för "dom blir ju tysta"?
#29 - 31 januari 2005 10:09
[QUOTE=Maethor]Jo jag vet att det är fel :( men vanor är ganska svåra att bryta.
Dessutom så är mina kar så små (54L) och jag har ett så fruktansvärt litet filter så att detta är enda sättet för mig. Är det bättre om jag gör delvattenbyten och bara rengör filtret utan att röra om i gruset? Det är för litet för att låta bli att rengöra.
Dessutom så har jag lite problem med alger då eftersom jag bara kan ha plastväxter, riktiga växter blir uppätna av fiskarna, så därför så måste jag rensa ordentligt.[/QUOTE]

En MYCKET bättre lösning skulle vara att skaffa större filter till att börja med, men även större kar. Små akvarier är mycket mer svårskötta än akvarier säg över 100 liter.

Ärligt talat, kan du inte ge dina fiskar bättre livsvillkår tycker jag inte du ska ha fiskar överhuvudtaget. Nu tycker du säkert att jag är lite hård, men tänk på saken. Fiskarna är helt beroende av dig. Det minsta du kan göra är att se till att de trivs.

Äter upp växterna? Är det guldfiskar du har kanske? I så fall skulle du behöva skaffa ett akvarium på minst 250 liter.

Hur som helst. försök med att byta 40% av vattnet varje vecka och rengöra filtret en gång i månaden i det gamla akvarievattnet. Använd slamsugare när du byter vatten.











Annons