Hur snabbt växer normalt en Ancistrus?

#1 - 9 mars 2012 13:48
Har funderingar på att ev införskaffa mig en Ancistrus mal för att hålla lite koll på algerna som nu börjat få fäste.
Nackdelen är att jag bara har ett 20 liters kar modell AquaEL Hexa. Har planer på att köpa mig ett kar om minst 150 liter framöver alt ännu större om jag hittar lämpligt på blocket och därmed undrar jag hur snabbt de normalt växer.

Vad jag hört blir de runt 12 cm vilket är lite för stort för ett 20-liters akvarium. Dock är de ju ganska små när de kommer från butiken så kanske man kan ha en sån i lilla akvariet fram tills att man får tag på ett större? Tankar och funderingar?
Anser ni att detta låter som ren djurplågeri så väntar jag tills det finns bättre förutsättningar för en mal och skaffar mig räkor ist :)

Har haft 5 räkor tidigare men de blev alla offer för, enligt mig, AquaEl´s taskiga design på insuget till pumpen vilket resulterade i att jag hade härligt renskalade räkstjärtar i filtret *suck*.
Har temporärt löst problemet med hjälp av en avklippt nylonstrumpa och en gummisnodd runt insuget (ser förjävla fult ut).
#2 - 9 mars 2012 16:31
Du bör absolut vänta med inköpet av en Ancistrus.
#3 - 9 mars 2012 18:32
De växer snabbare än man tror.. ;)
#4 - 9 mars 2012 18:51
De växer väldigt snabbt upp till 6-7 cm sen efter där så avtar det. Men Det beror med på hur mycket man matar dem och och hur stort akvariet är och vattenbyten.
#5 - 9 mars 2012 18:56
Dock är ju en 6-7 cm ancistrus allt för stor för ett 20 l. Vänta tills du har det större karet :)
#6 - 9 mars 2012 19:00
Miliimli skrev:
Dock är ju en 6-7 cm ancistrus allt för stor för ett 20 l. Vänta tills du har det större karet :)



Yes, yes.











Annons