Hur rakt måste akvariet stå?

#1 - 17 maj 2010 12:44
Har ett 43 liters som står på en akvariebänk och som jag planerar att fylla med vatten snart. Topskivan på bänken är en liten aning skev så jag tror att det blir svårt att få akvariet att stå helt rakt. Kan jag lösa det på något vis? Har det någon betydelse när karet är så litet? kan jag ha en bit liggunderlag under akvariet (under akvariets ram också) för att jämna ut trycket?


#2 - 17 maj 2010 12:46
bänken ser lite märkligt lutande ut på bilden, men det beror bara på vinkeln och så. och akvariet står fortfarande på underdelen av den kartong det kom i.
#3 - 17 maj 2010 13:03
spelar inte så stor roll med ett sånt litet akvarium. värre när du kommer upp över 200L
kapa till en bit liggunderlag så står det inte inte stumt mot bänken.
#4 - 17 maj 2010 20:48
Det kan stå snett bara det står jämnt snett!
Det ett akvarium inte får göra är att skjuva.
Om du inte vet var det är så ta en tom, fyrkantig glasslåda på två liter så där och dra i två diagonala hörn. Då skjuvas botten på lådan.
Gör akvariet det så kommer det att spricka för eller senare.
Bilagor:
#5 - 17 maj 2010 20:58
Mumin skrev:
Det kan stå snett bara det står jämnt snett!

Det ett akvarium inte får göra är att skjuva.

Om du inte vet var det är så ta en tom, fyrkantig glasslåda på två liter så där och dra i två diagonala hörn. Då skjuvas botten på lådan.

Gör akvariet det så kommer det att spricka för eller senare.


Bänkens skiva är lite skev som sagt, det är alltså som du beskriver, hörnen är inte riktigt i samma höjd. Kommer akvariet att spricka då? även om det bara är 43 liter, har en plastram och jag lägger en bit liggunderlag under både akvarium och ram? :(
#6 - 17 maj 2010 20:59
(skev som i "vriden")
#7 - 18 maj 2010 00:09
någon som vet?
#8 - 18 maj 2010 08:07
sagodjuret skrev:
någon som vet?


Nej, det är ingen som "vet" eftersom det inte går att göra en bedömning utan att ha sett bänken.

Min gissning är att det inte är något problem, framförallt om du också använder liggunderlag för att jämna ut. Anledningen är att karet är litet och belastningen därför inte blir så stor.

Tobbe
#9 - 18 maj 2010 09:44
Om du tänker dig att du tar en absolut rak skiva och lägger på bänken och ser hur den ligger så kan vi diskutera utifrån det. Ligger skivan emot överallt utan att vicka men det hela lutar t ex åt höger eller bakåt så är det i rimlig omfattning inget problem.

Om däremot skivan vickar så har du problem. Absolut hundraprocentigt måste det inte vara, akvariet tål lite snedställning men då menar jag verkligen lite, kanske en mm eller nåt åt det hållet. Är det mer så är risken uppenbar att akvariet i alla fall med tiden knäcks.

Liggunderlag är huvudsakligen bra för att skydda mot punktlaster om man t ex missat att städa bort ett gruskorn under akvariet. Ett vanligt liggunderlag kan däremot inte lösa problemet med en skev bänk. En tjockare frigolitskiva, kanske på några cm är bättre på att hantera den saken, ser man att det slår på nån mm eller möjligen ett par så skall man definitivt använda frigolit under akvariet.

Är det fråga om större skevheter så hjälper inte frigolit heller, då måste man lösa saken mer från grunden. Kanske kan man justera bänken så skivan blir rak, om inte så skulle jag föreslå att man sågar till en tjock plywoodskiva eller liknande som är lika stor som akvariet och sen noggrant och stabilt pallar upp den på bänken så den står rakt.

Sen bör man ju också betrakta en skev bänk med en viss misstänksamhet, om den har slagit sig så kan det bero på att antingen bänken eller golvet inte är stabilt och i värsta fall kan det fortsätta att röra sig och bli än värre om man belastar det hela med ett akvarium. Det gäller alltså att övertyga sig om att bänken verkligen tål tyngden, även ett mindre akvarium väger en hel del.
#10 - 18 maj 2010 11:31
Och så är vi tillbaka på ruta ett igen. Nu har jag självfallet inget att invända i sak, möjligen om djuret tolkar ditt 1 mm strikt. Inte helt säker på att tillverkningstoleranser är SÅ mycket bättre på ett akvarium. Vidare tror jag, obs tror, att det finns en flexmån som inte automatiskt leder till katastrof. Att en framruta flexar ordentligt är ju inget ovanligt.

Jag menar att det finns för många osäkra parametrar här, skevheten, kvalitén på möbeln och golvet, underlaget om det är liggunderlag och vad för sort, för att det ska vara meningsfullt att utlova något. I slutändan får man själv ta ansvar för det man gör i stället för att förlita sig på mer eller mindre goda, och anonyma, råd på ett forum.

Tobbe
#11 - 18 maj 2010 12:24
tack för era svar. bänken är hemmagjord, det är därför den inte är helt rak. verkar omöjligt att bygga en akvariebänk som är 100% rak eftersom den verkar ha en tendens att börja skeva några millimeter för eller senare under tillverkningen.

skivan som ligger på är dessutom lite skev, det är ett typ hyllplan eller liknande från ikea som verkar ha slagit sig på något vis. det var naturligtvis dumt att använda det. men även om det blev utbytt är inte konstruktionen helt hundra "rak", hållbarheten är det inget fel på, den är noga gjord för att den ska hålla för ett akvarium, men helt rak förstår jag inte hur man ska kunna få det när man bygger själv.

var väl dumt att bygga själv från första början.. men jag hade inte råd med dom akvariebänkar som finns att köpa. funderade från början på lecablock men vad säger att dom är 100% raka? och lägger man på mitt golv som är linoniummatta lär det bli skevt ändå.

det är nog inte meningen att jag ska skaffa akvarium för allt runt det har bara krånglat. tack för era svar iallafall.
#12 - 18 maj 2010 13:12
ah. jag är så ledsen, ser ingen lösning alls på det här. bänken är inte rak, jag har verkligen inte råd att köpa en bänk för 1000 kr och även om jag gjorde det så är golvet ojämnt. jag får nog ta och sälja akvariet. himla synd. men jag får skylla mig själv som inte tänkte ordentligt från början.
#13 - 18 maj 2010 20:14
sagodjuret skrev:
ah. jag är så ledsen, ser ingen lösning alls på det här. bänken är inte rak, jag har verkligen inte råd att köpa en bänk för 1000 kr och även om jag gjorde det så är golvet ojämnt. jag får nog ta och sälja akvariet. himla synd. men jag får skylla mig själv som inte tänkte ordentligt från början.



Du låter som mig o mina oroande tankar..Jag har ett nytt på 52 liter som lutar 7mm..Vet ej varför..men tänker ta o lägga nåt under bänken så att vatten ytan blir rak! Men folk har sagt til mig att några mm i sånna små akvarium inte gör nåt...Så tror ej du heller behöver oroa dig!
#14 - 18 maj 2010 20:59
Skuvning är som sagt inte bra men i värsta fall kan du alltid lägga:
Bord-Underlag-Rak skiva-Frigolit
Så borde det bli rakt!
Det finns alltid en lösning. :)
#15 - 18 maj 2010 21:11
det är väl inte så farligt med sånna små akvarium. jag har ett 40L som står på ett par pallar från ikea. inte jämt nånstans men det är inga problem. kan ju typ lyfta det karet nästan fyllt.
#16 - 19 maj 2010 00:04
man får lite olika svar. :) ska fundera lite själv också.
#17 - 19 maj 2010 00:14
40 liter är ju ingenting. Tror absolut inte det är nån fara om du lägger ett par lager liggunderlag eller nåt under. Eller som VisualDarkness sa " Bord-Underlag-Rak skiva-Frigolit". Vore ju trist om du la ner en sån här trevligt hobby innan du ens hade börjat.
#18 - 19 maj 2010 00:24
Att hitta kompromisser och lösningar är halva hobbyn så inte ska man lägga av för något sådant här inte, nej. :)
Som folk säger är 40l inte mycket alls och karet bör tåla en hel del utanför det optimala. Men kör du på lösningen jag skrev kommer du kunna sova gott om du är lite osäker nu.
#19 - 19 maj 2010 00:52
Att hitta kompromisser och lösningar är halva hobbyn så inte ska man lägga av för något sådant här inte, nej. :)

Som folk säger är 40l inte mycket alls och karet bör tåla en hel del utanför det optimala. Men kör du på lösningen jag skrev kommer du kunna sova gott om du är lite osäker nu.


tack. :)
känner mig lite dum nu, för det är inte det att jag inte tror dig, men jag funderar lite på hur det ska bli rakt av att göra som du sa.
#20 - 19 maj 2010 01:06
Det beror på HUR det är snett om mitt tips hjälper eller inte. ;)
#21 - 19 maj 2010 01:15
Det beror på HUR det är snett om mitt tips hjälper eller inte. ;)


på vilket sätt ska det vara snett för att ditt tips ska hjälpa? :)
#22 - 19 maj 2010 01:18
Med skevt tänker iaf jag att det helt enkelt inte är en plan toppskiva, lite lutning är en helt annan sak.
#23 - 19 maj 2010 01:45
Med skevt tänker iaf jag att det helt enkelt inte är en plan toppskiva, lite lutning är en helt annan sak.


så här är det.bänken består ju av fyra ben, dessa ben stödjs upp av en ram uppe och en ram nere. benen är inte på millimetern lika långa. på ett av benen skiljer ett par millimeter nere vid golvet och upptill där plattan liksom vilar på benen och övre ramen sticker vissa ben upp nån millimeter ovanför ramen. detta gör ju att plattan, som redan är nån millimeter skev ligger lite mer på benen som sticker upp lite mer och därav lite ojämnt. det är det som är hakarna. sedan kan jag väl inte lova att mitt golv är 100% rakt heller. det är ingen enorm ojämnhet, lägger jag vattenpass på syns den knappt, men dom är ju kanske inte jätteexakta. vore ju trevligt om det gick att lösa.
#24 - 19 maj 2010 07:16
det är inga problem. mitt 170 diffar säket 7mm på diagonalen o det funkar jättebra. kör du på. som sagt 40L är verlkigen inte så stort o då är det inte så stora krafter. värre om du hade haft ett 300L

jag lodade in mitt 350L jättenoga men nu diffar det ett par mm men det funkar bra där med. antar att det är golvet som börjar ge sig lite.

lägg en bit frigolit eller liggunderlag under. det gör jag alltid för att ha nån "buffert" mot stötar o liknande.
#25 - 19 maj 2010 08:30
Att hitta kompromisser och lösningar är halva hobbyn så inte ska man lägga av för något sådant här inte, nej. :)

Som folk säger är 40l inte mycket alls och karet bör tåla en hel del utanför det optimala. Men kör du på lösningen jag skrev kommer du kunna sova gott om du är lite osäker nu.


Man ska ej lägga ner för att man blir osäker..finns alltid lösningar om man bara tänker och står ut ett tag..jag skaffade ju nytt akvarium tillslut och ångrar inte en sekund att jag inte gavupp, har nämligen 20 små friska yngel nu...Fiskarna är ju bara så charmiga..Så klura o trixa så kommer det bli bra =)
#26 - 1 augusti 2010 07:04
Har på denna tråd istället för att starta en ny, men mitt 720L står rakt på längden men på höger kortsida så har jag en lutning på ca 5mm från insidan till utsidan och på vänster kortsida har jag ungefär en lutning på 3mm från insidan till utsidan av akvariet.

Det står på en bänk med frigolitskiva emellan, se projekt tråd "720L Malawi"











Annons