Hur ofta fryst foder?

#1 - 8 juli 2002 12:14
Hur ofta ger ni fryst levande foder? 1-2 veckan? Ger flingfoder i vanliga fall 2 ggr dagligen.
#2 - 8 juli 2002 12:33
Det beror bl a på vilka fiskar du har och vilken sorts frysfoder det är. Mina fiskar får olika sorters frysfoder nästan varje dag och ganska sällan torrfoder. Men har du inte alltför kräsna fiskar räcker det nog om de får frysfoder en eller två gånger i veckan.

Olle

#3 - 8 juli 2002 12:45
Hejsan, mina multisar får Artemia 3ggr/dag. Mina fiskar får mat ca. 3ggr/dag pga. yngel.
(Ska börja med cyklops 2 ggr/dag och artemia 1ggr/dag)

#4 - 8 juli 2002 16:26
Hur mycket ger du då? Jag har djupfryst som ser ut som en chokladkaka. Brukar ge en sådan bit. Skall jag ge en bit på morgonen och en på kvällen? Det är röda mygglarver.
#5 - 8 juli 2002 16:31
Ett litet tips är att tina fodret sedan så ska du ge dom ungefär såpass mycket att de äter upp på 2 minuter. Det tar ett tag innan man lärt sig hur mycket de äter. Sedan så får man ju titta på hur fiskarna mår oxå. Jag vet att tex. neontetror är VÄLDIGT bra på att föräta sig.

Kjell Fohrman
Administrator
#6 - 11 juli 2002 15:46
Hej miwa,
Vet inte riktigt vad du menar med "fryst levande foder". Är det fryst är det väl knappast levande, eller<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>.
Antar dock att du menar fryst foder. Hur stor andel fryst och vilken sorts fryst man skall ge beror ju vilka fiskar man har och vad de äter i sin naturliga miljö.
Men har du t.ex. neontetror är det väl lämpligt med torrfoder en gång per dag och fryst (t.ex. cyclops) en gång.
Akvaristiska hälsningar
Kjell












Annons