Arkiverad tråd – read-only.
Ja som topic säger hur länge kan man köra utan att byta lampor och försämras ljuset för växterna mycket med tiden?
har haft min ramp i snart ett år och undrar om man bör byta eller om man kan köra längre än vanliga lysrör?
/hampus
Hur många timmar per dygn "brinner" dom ?
Vad är det för märke på dom ?
I saltvatten byter man dem efter 1år, skulle kunna tänka mig att dom räcker lite längre till växter men är inte helt säker.
Jag bytte inte förän jag såg skiftningar i färgen, ljuset blev gult o tråkigt.
Man ser dock rätt bra på växterna om dom inte är nöjda så är det dags att byta.
hej.
Jag kör 10h/dygn.
tycker mej se ett lite mer gulaktikg ljus än det var när dom var nya.
det är giesmann tropic lampor, som ska vara anpassade till växtkar (sötvatten).
Jag bytte inte förän jag såg skiftningar i färgen, ljuset blev gult o tråkigt.
Man ser dock rätt bra på växterna om dom inte är nöjda så är det dags att byta.
hur länge körde du innan du köpte nya lampor?
/hampus
Oj, krånglig fråga. Jag tror det blev nästan 2 år, körde med osrams lampor vilka var riktigt tråkiga. Hur länge dina lampor lever har nog mycket att göra med ballasten du använder en ny elektrisk skall vara mycke bätre.
Har du elektroniska balaster så skulle jag rekomendera reeflux 10K lampor den gav grymm tillväxt och fina färger, kändes som riktigt dagsljus.
har för mig att det står på förpackningen hur länge en lampa håller. de står på den förpackningen jag har iafall. o där står de 8000timmar. men de är för den lampan