Hur mycket mat ska dom ha?

#1 - 9 maj 2004 23:17
Hej, jag har precis misslyckats med att skriva ett inlägg och eftersom det var ganska mycket jag skrev ska jag försöka förminska den och gå rak på sak.

Jag har en (ensam) kampfiskhane och jag är inte säker på hur hur ofta och hur mycket mat den ska ha. Försäljaren sa att hon matade dem ungefär varannan dag och att hon bara tog en liten del av hörnet på de frysta mask-sakerna. Jag vet inte om det räcker, gör det det?

Hur mycket ska jag mata den?
Hur mycket matar ni?
Hur ofta?

(Snälla svara innan den hungrar ihjäl)

ps. maten jag ger heter NovoFex
#2 - 10 maj 2004 00:01
Har en kampfiskhane och tre honor. Min hane vägrar äta annat än röda mygglarver, honorna kan äta flingfoder om dom är riktigt hungriga. Jag matar med ca. ½ msk krossade (med hammare) frysta röda mygglarver en gång om dagen till hanen och en nypa (ca. ½ msk) flingfoder åt honorna, också en gång om dagen. Det enklaste är att bara mata med röda mygglarver, ca. 1 msk i små krossade bitar. Krossar själv mina frysta larver i förpackningen med en hammare (tar bort plastformen inuti förpackningen först) och förvarar dom i krossad form i frysen, är enkelt att ta fram en liten handfull och mata med. NovoFex vet jag ingenting om, är det flingfoder eller någon fryst mat?
#3 - 10 maj 2004 15:30
En matsked röda mygglarver om dagen låter VÄLDIGT mycket - inte konstigt om han vägrar äta flingfoder efter det. Mina kampfiskar äter flingfoder uppblandat med lite frysta röda mygglarver (då försöker jag se till så att de får 3-4 mygglarver var), artemia och dafnier. Jag matar en eller två gånger om dagen i små mängder. Mvh Cecilia
#4 - 10 maj 2004 16:40
Tack för era svar, ska nog öka dosen så jag ger dom en eller två små kanter per dag. Funderar även på att mixa lite med röda mygglaver, dafnia..
Tack!

Förresten, jag är inte precis specialist på vad det är för mat jag ger (säljaren sa att den dög).
http://www.akvarieshopen.com/info.asp?ProductID=4776
#5 - 10 maj 2004 17:35
Det är torkad tubifex (små maskar som lever i bottenslam i förorenade vatten). Tubifex är bra som komplement, men inte som enda foder eftersom det är lite si och så med näringsvärdet. Mvh Cecilia
#6 - 10 maj 2004 19:53
Då tar jag och köper nånting varierat till firren.

Förresten, precis nyss (vet inte hur illa det är) så var min äldre bror tvungen att lägga i mina två kampfiskhanar i samma akvarium medans jag var och kollade på tv (har nog aldrig skrikit så mycket åt honom). En bit på den ena fiskens fena vart avsliten (inte så stor dock), och jag vet inte hur illa det är.

Generell fråga: jag har läst på endel sidor att om fisken har "klumpar" på sina fenor/slöjor så ska man hälla i lite salt. Stämmer det, och isåfall - hur mycket ska man ha / liter?
(Ursäkta att jag håller er som informationskälla, men vet inte riktigt om jag kan lita på alla sidor jag läser ifrån).

När jag endå håller på, så skulle jag vilja veta vilka fiskar som passar bra ihop med kampfisken. Jag hade tänkt mig köpa lite mer utrustning till mitt akvarium så småning om och då är det ju dags att skaffa lite fiskar som ställer dessa krav.

Tack :)
#7 - 15 maj 2004 12:17
Doggosh!!
Skaffa dig en hund!!
#8 - 18 maj 2004 17:48
Ursprungligen skickat av Lenmar

Doggosh!!

Skaffa dig en hund!!



mog1.
#9 - 19 maj 2004 19:14
Hej jag har en kampfiskhane som jag ger Hikari Baby pellets 1-2 ggr/dag 4-5 stycken den äter de flesta!!!











Annons