Hur mycket ljus vågar man börja med?

#1 - 18 mars 2013 19:36
Jag startade ett nanokar för två veckor sedan. I karet går några räkor och enkla växter. Med enkla växter menar jag växter som av Tropica klassas som "easy". Jag har i nuläget endast 11w på 30 l. På Tropicas hemsida står det att man ska vänta ca 8 veckor innan man ger mer än 0,5w/l. Detta för att motverka algtillväxt.


Jag tycker inte riktigt att mina växter har kommit igång än. Jag har en aquatic nature lampa liggandes. Är lite sugen på att koppla in den redan nu men då får jag 27w till mina 30 liter. Är det för mycket nu i början eller är det bara att köra? Kan tillägga att jag kör med halv dos PMDD och DIY CO2.
#2 - 25 mars 2013 19:03
Ingen som kan hjälpa mig med det här?
#3 - 25 mars 2013 19:06
Hur mycket ljus vågar man börja med?

Tycker det är klokt att sansa sig. I början går ju energin i plantan åt att rota sig och ställa om sig. Inte att öka bladmassan. Tror du kan lita på Tropicas råd. Tror du skaffar algodling om du skyndar på. Varför så bråttom?
#4 - 25 mars 2013 20:22
Bluewing skrev:
Varför så bråttom?

Har egentligen inte så bråttom men jag har några ljuskrävande växter i som vilja minst 0,5 w/l så jag är rädd att de tynar bort om de inte får så mycket ljus från början.











Annons