Hur många Kalvin?

#1 - 2 februari 2010 09:24
Hur mycke Kalvin vill man ha på lysrören för att de ska vara som bäst för växterna? Det jag läst om här på forumet säger att "Akvarie" lysrör brukar ligga på 10.000K, Men på Lampgrossisten är det angivet att deras lysrör för växter ligger på 4000K vilket motsvarar vanliga Kallvita 840rör.
Och det är ju inte alla rör som anger vad de har för Kalvin och vad de är avsedda för i ett akvarium om det är för fisken eller växterna.
#2 - 2 februari 2010 09:47
så som jag förstått det så vill man ha blått samt rött ljus i växtlysrör
http://saurama.aqua-web.org/

den länken visar de vanligaste lysrören som vanliga blandningar av dem :)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/02/Spectrum_(brown_background).png
om du ser på tex den bilden så ser du på vilka nm du har blått resp rött.

enkelt talat så vill du då ha toppar i 450-495nm samt 620-750, den exakta ration etc vet jag inte om någon har koll på absolut bästa effekt men många hävdar att Phillips aquarelle är de bästa
http://saurama.aqua-web.org/pages/06_sp_PhilipsAquarelle.htm
som du ser så har de toppar i blått och rött men även grönt.


EDIT: för att svara på din fråga så har jag för mig att högre kelvin antal är bättre, dock minns jag inte riktigt varför men jag har för mig att det handlar om mer blått ljus så att säga vilket är det som växterna behöver mest i deras gröna stadie, rött ljus är det som framkallar blommning
#3 - 3 februari 2010 04:06
jag skulle inte vilja ha någon Kalvin på mina rör.. tror inte dom tål den vikten...
#4 - 3 februari 2010 06:44
jag skulle inte vilja ha någon Kalvin på mina rör.. tror inte dom tål den vikten...


hahahaha











Annons