Okej men tror ni att de skulle funka bättre med två honor till?
Hur stort är ditt kar? Nedanstående handlar en del om hur stor miljö dina fjärilar kommer att vistas i.
Det finns ett litet problem med den situation du har i karet nu; det är att du "fyller på" för att dämpa en aggressiv stämning i karet.
Den hane som har blivit dominant i ditt kar har så att säga mutat in ett revir redan - och det är hela karet i nuläget, det är hans turf liksom.
Han kommer inte att ge upp sitt område bara för att du släpper i flera honor till de två hanar som du köpte till - dessa nya får inte en chans att etablera sig med påföljd att det blir en sned fördelning i karet.
Jag tror att du måste "göra om, och göra rätt". Ta ur de befintliga fjärilscikliderna och stoppa dessa i ett mer eller mindre tomt kar. Gör en ommöblering i ditt nuvarande kar - ändra lite rötter och växter etc. Köp till två honor till de två hanar du köpte senast - och släpp i alla fjärilar på samma gång i ditt nyinredda kar - då har alla, eller de flesta, en möjlighet att etablera sina små revir som de kan hålla, och förhoppningsvis blir det en mycket skönare balans i karet - beroende, givetvis, på hur stort karet är.