Hur länge vågar jag köra en pump för 60l-kar i ett 120l?

#1 - 20 juni 2012 11:03
Ja, igårkväll så beslöt sig pumpen för att kasta in handduken.

Nu hade jag ju funderat på att handla ett ytterfilter men eftersom priserna här i stan är ungefär 3 gånger högre jämfört med Tysklandsbeställning så lockar det ju inte det minsta.
Alternativ två är ju såklart att knata iväg och köpa ett nytt invändigt men då blir ju prylnörden i mig inte riktigt lika tillfredsställd..

Har en gammal pump som är anpassat för ett 60l kar som surrar på just nu men om jag gör en beställning nu så kommer väl inte grejerna fram före tidigast i slutet på nästa veckan, gissar jag. Och jag känner inte att det är en helt bra idé att låta en så liten pump gå så länge i ett kar som är såpass "stort" så länge.

Eller oroar jag mig för mycket? :confused:
#2 - 20 juni 2012 11:16
bör fungera kort tid, om du kör ett eller par extra VB under tiden, samt
håller koll på om pumpen kloggar igen eller inte.




.
#3 - 20 juni 2012 12:36
Oki, det låter ju lite lugnande :)

Tur nog så är det inte några "skitiga" fiskar som bor där, fick karet för knappa två veckor sedan. Och om nån undrar så köptes allt begagnat till ett bra pris så nej, jag känner inte att det är läge att bråka med förra ägaren.
#4 - 20 juni 2012 15:00
Har kört ett 250l akvarium utan filter helt och hållet. Så det ska nog inte vara nån större fara om du är utan en vecka eller så
#5 - 20 juni 2012 23:37
Nåt sånt här kanske, priset är ju inte helt tokigt... http://www.pwss.se/home.php?cat=305











Annons