Hur lång tid tar det för akvariesilikon att härda?

#1 - 28 augusti 2008 16:57
Min sambo silikonade om akvariet i förrgår och den fick stå ute under tak på altanen då jag har astma och det luktade så starkt. Tog in akvariumet idag och det luktar svagt ättika av silikonet. Har torkat rent med vatten men hur länge tar det innan man kan fylla på med vatten igen?
#2 - 28 augusti 2008 17:04
Standard brukar vara 2 mm tjocklek per dygn.
#3 - 28 augusti 2008 18:34
Låt det stå ½-1 vecka så bör det vara genomhärdat.
Hellre längre än för tidigt.
#4 - 28 augusti 2008 18:41
Jag lät mitt stå över kvällen sen inpå nästa dag när jag hade silikonat fast en bakgrund,sen orkade jag inte vänta längre så i med gammalt Akvarievatten nån dag senare i med fisk.Hör och häpna inga problem alls nu ca 3 månader senare vad alla fiskar trivs.Men det var inte hela karet så nån dag extra kanske..
Bilagor:
#5 - 29 augusti 2008 10:32
Hm ja det här var ju hela akvariumet och han har silikonat rejält också:-/
Så jag vågar nog inte chansa utan det får härda till åtminstone måndag...Fast jag måste tyvärr starta om allt från början igen.











Annons