Hej! Jag har mina idéer, oftast läser jag på ganska ingående inför projekten, men i detta fallet så byggdes det spontant vilket jag nu kan få ätaupp. Jo.. I badrummet så har jag en låda som jag tänkte ha ett akvarium på... sen en låda ovanpå.. för att ge illusionen att akvariet är inbyggt i ett berg (kakel). Men... Jag har ingen direkt erfarenhet av akvarium, allra minst hur de bör byggas. Glasmästaren stönade att den kommer bli försmal, elakt mot fiskarna.
=============================================================
Lådan är 85 hög, 110 bred, 30 djup. Sen var det tänkt att kaklet skulle bygga 3-4cm också.
akvariet tänkte jag skulle kunna vara kanske 90cm hög och som lådan i övrigt.
Men jag kan tänka mig bygga om lådan, både öka höjden och djupet på den lådan.
Säg 90hög då räcker 80cm högt akvarium. samt ändra djupet något.. Ifall det finns smidiga pump och filter som tvunget måste stå intill, så kan jag ju tänka mig dölja det bakom en växt, då blir ju akvariet dessutom inte fullt så brett..
=============================================================
1. Jag är bekymrad vilka mått jag bör hålla mig till
2. Jag är fundersam hur låda över akvariet ska utformas så man kan rengöra akvariet, text gångjärn på hela, eller göra en löstagbar sarg närmast akvariet, samt undvika fuktskador - kanske göra ram av aluminium istället för träreglar, men är ju mer som kan ta skada än så..
3. Finns det vettiga pumpar och filter som kan vara i akvariet? för annars får filtret var i "överlådan".
Känns som om det blev lite många och stökigt formulerade tankar nu, helt nytt ämne för mig, men skulle uppskatta hjälp =) Tack på förhand.
bild: http://img585.imageshack.us/img585/2321/badrumslosning.jpg
Eller ska jag lägga ner hela projektet, bygga en liten låda med spottar vid taket och ställa schampoflaskor på lådan.. =/
