Hur isolera & värma akvarium i garage?

#1 - 18 november 2010 20:40
Råkar va som så att jag vill ha fiskar som blir stora och behöver stort akvarium vilket har lett till att akvariet kommer att stå i garaget då det inte får plats i huset.

Nu kommer vi till det stora problemet, att värma akvariet vintertid... det är på 650L (155x60x70) och i garaget är det ca 3 grader... kommer nog underhållsvärma garaget till ca 10 grader.

Vill helst ha runt 18-20 grader i akvariet, absolut minimum 15. Det är Orandas (en känslig variant av slöjstjärt) som ska gå i det och de har svårt för temperaturer under 15 grader trivs i 18-25 grader på ett ungefär.

Mina planer är att isolera med frigolit runt akvariet samt isolera akvariemöbeln, under nätterna även ha en rejäl frigolit skiva framför akvariet nattetid. Samt köra doppvärmare.

Ska provköra karet utan fisk under den här vintern för att testa hur det kan fungera.

Tror ni det kan funka? Tips på energismarta uppvärmningssätt?
#2 - 18 november 2010 22:10
jag tror inte att det kommer att fungera, det må vara ett stort kar men när det är så kallt så kommer temperaturen att sjunka fort, även tveksam till om varmare kommer att klarar av att dra upp karets temperatur så pass mycket som kommer att behövas.. antingen kör du frigolit runt om karet dygnet runt med kanske dubbel belysning då lamporna håller varmen uppe bra eller så isolerar du hela garaget :) det är iaf vad jag tror.. men prova på, ska bli kul o se om du lyckas hålla ca 18 grader eller mer
#3 - 18 november 2010 22:22
Tips: skaffa en mätare med max- och min-temp så ser du hur/om tempen svajar under dygnet!
#4 - 18 november 2010 22:23
Mjo är inte särskilt positiv jag heller... hmm bygga ut huset med akvarierum kanske ;)

Men tänkte iaf testa att värma garaget till 10 grader isolera runt karet, isolera möbeln samt täcka hela alltet i frigolit under tiden jag inte pysslar med karet.. så att det ser ut som ett inpackat kylskåp färdigt för leverans hehe...ska uppdatera om hur det går. Tur att det inte kommer att vara någon fisk i första vintern iaf.
#5 - 18 november 2010 22:27
Tack så mkt miliimli det ska jag skaffa :)
#6 - 18 november 2010 23:25
Hur är garaget uppbyggt? Isolerat? Vad skulle det kosta att hålla 15 grader i det?
#7 - 18 november 2010 23:36
Jag skulle nog testa iaf, och med minst två doppisar av den största storleken...det ska nog funka:)!
#8 - 19 november 2010 06:25
bästa energilösningen: Isolera garaget, annars blir det som att isolera något i ett kylskåp.
Inte heller fel att komma ut till en jummen bil.
#9 - 19 november 2010 07:34
Garaget är hyfsat vällbyggt, delvis isolerat, håller + grader där inne utan att någon som helst värme är på, så det ska inte vara ngt problem att värma det till iaf 10 grader. Kommer även tilläggsisolera en del. Får hem karet i helgen så det är bara att börja testa sig fram :)
#10 - 19 november 2010 07:45
20 cm frigolit runt om karet hela tiden, dvs det ska stå på frigolit, frigo på sidorna,
bakom, framför, och på toppen, 2 rejäla doppisar, inget ytterfilter, så ska det nog gå,
men var beredd på att doppisrna går hela tiden, säg 600 watt i timmen, = 14-15KW / dygn,
= 18-20kr / dag = cirka 570 kr / månad, säg dec-mars (beroende på vart du bor),
= cirka 2300 kr i enbart doppvärme,,,,,,,dyra fiskar.......


.
#11 - 19 november 2010 11:55
Kensa skrev:
20 cm frigolit runt om karet hela tiden, dvs det ska stå på frigolit, frigo på sidorna,

bakom, framför, och på toppen, 2 rejäla doppisar, inget ytterfilter, så ska det nog gå,

men var beredd på att doppisrna går hela tiden, säg 600 watt i timmen, = 14-15KW / dygn,

= 18-20kr / dag = cirka 570 kr / månad, säg dec-mars (beroende på vart du bor),

= cirka 2300 kr i enbart doppvärme,,,,,,,dyra fiskar.......





.


Precis. Därför jag fundera på om det inte lönar sig och värma upp garaget istället för bara akvariet. Sen som icecoffe skrev; inte fel med en uppvärmd bil ;)
#12 - 19 november 2010 19:43
Blir nog att värma garaget... Sultanen har pratat om att han vill ha räkodling därute samt att mina voljärfåglar ska hålla till där på vintertid. Så på sikt så blir det antagligen ett ordentligt varmgarage... men just nu bygger och isolerar vi hus vilket känns lite mer prioriterat hehe.

Men kommer ev låta dem gå i ett mindre kar 200-300l inomhus i början och växa till sig om jag inte hittar någon smidig lösning så får de flytta ut sen när jag har fått ordning på garaget.

=) // PinkTess
#13 - 19 november 2010 19:55
Värme kabel under grusen/sanden + doppvärmare ?
#14 - 19 november 2010 21:08
Jag har haft en stor cementring (350l)med svärdbärare ute tills snön kom, minusgrader ute flera dagar.
Vattnet höll 20-24grader med hjälp av två doppvärmare på 300w + en på 100w.
Hade ett ytterfilter på 1200l och en fluval 4 som en fontänpump.
Tänkte isolera ringen och ha dom ute hela vintern men ändrade mej.
Skulle det bli -35 så skulle det nog gå åt he....te.
Tog in dom och fick skaffa två kar till....fanns hur mycket yngel som helst:)
Men tror inte det är några problem om du isolerar med markisoleringsskivor och doppvärmare på 300-500w.
Fyll karet och pröva några dagar....
Kom på nu att jag hade ett 200l fat med svärdbärare ute i garaget i fjol vinter tempen låg på 5-10 grader,vattnet höll nog mellan 15-20grader med hjälp med en 150w doppvärmare.
Måste rekommendera att ha svärdbärare ute på sommaren,dom trivs riktigt bra och blir stora och mycket fina(kanske pga insekter dom äter?)
#15 - 19 november 2010 21:38
Inga problem om du isolerar akvariet. Jag har under flera år haft en tank utomhus på ca1200liter, som varit isolerad med ca 10 cm frigolit. Mina guldfiskar behöver inte ha mer än 9 grader. Problemet är att jag inte funnit några doppvärmare som har en termostat ner till denna temperatur. Därför har jag haft igång doppvärmaren någon stund varje dag. Vissa perioder behövdes inte någon tillskottsvärme på flera dagar.
Jag bor i Umeå så vintern är ganska lång.
#16 - 19 november 2010 22:06
Jag undrar om inte något sånt här kunde fungera?
http://www.nimaab.se/se/art/golvvarmekit-48v.php
Tillsammans med Neoprene (Armaflex) eller frigolit isolering.
Se bara till så isoleringen (folien) sitter dikt mot glaset.
Hur elräkningen blir är kanske en annan fråga!
Bilagor:
#17 - 19 november 2010 22:12
Borde inte det funka lika bra med akvarie anpassad värmekabel som man har under grusen/sanden ?
En fråga då jag själv inte vet, men har varit inne på att ha värmekabel själv, men har inte fått svar på tidigare trådar om det är något bra :)





bossep skrev:
Jag undrar om inte något sånt här kunde fungera?

http://www.nimaab.se/se/art/golvvarmekit-48v.php

Tillsammans med Neoprene (Armaflex) eller frigolit isolering.

Se bara till så isoleringen (folien) sitter dikt mot glaset.

Hur elräkningen blir är kanske en annan fråga!
#18 - 19 november 2010 22:14
Hallander skrev:
Borde inte det funka lika bra med akvarie anpassad värmekabel som man har under grusen/sanden ?

En fråga då jag själv inte vet, men har varit inne på att ha värmekabel själv, men har inte fått svar på tidigare trådar om det är något bra :)

Jag har ingen erfarenhet av varken eller. Men om det står akvarie framför något brukar det vara 10 ggr så dyrt!
#19 - 19 november 2010 22:18
http://www.pwss.se/home.php?cat=940

Ungefär som doppvärmare men dock inte lika mycket krut i.
#20 - 19 november 2010 22:55
Hallander skrev:
http://www.pwss.se/home.php?cat=940



Ungefär som doppvärmare men dock inte lika mycket krut i.

Dupla som normal gör bra grejor har lite olika typer.
Bland annat Dupla Therm Set 1.000 som är på 250W man kan också ha flera av dom.
Här finns en guide http://www.dupla.com.au/pages/heating.php
#21 - 19 november 2010 23:22
Tack för många bra svar! Speciellt de baserade på erfarenheter :) . Ska till en början testa att köra markisolering, 10 cm frigolit runtom och doppvärmare. Tror det skulle kunna funka med tanke på ztams 1200l tank. Är ju iaf + grader inne i garaget från början.
#22 - 5 april 2023 10:32
Hur gick det med detta? :-) Jag har exakt samma problem, då jag bor i ett gammalt trähus, det går inte att värma till mer än runt nollgradigt i rummet där akvariumet står, men jag behöver ha tillräcklig temperatur för vanliga fiskarter i det. Jag funderade också på styrolit, om detta skulle fungera. (temperatur ute är nog ungefär samma som i Umeå vintertid här skulle jag tro, kanske litet varmare)

Lamporna jag har ger inte särskilt mycket värme då det är LED ramper och el är extremt dyrt här, men jag har en doppvärmare till det.













Annons