Om det blir en vit fläck av din exponering så mäter du eller kameran ljuset på fel ställe. Många enklare kameror medelvärdesbildar ljustätheten över hela ytan och då kommer en bild med ett akvarium bli överexponerat på själva akvariet pga belysningen där och under- eller normalexponerat på allt som är omkring själva akvariet. Grejen är att när man har motiv som både är starkt ljusa och har mörkare partier brukar medelvärdesbildning av exponeringen inte fungera speciellt bra. Det bästa är oftast att mäta exponeringen i det ljusaste partiet på akvariet och låsa fast den där. Detta kan göras på lite olika sätt på olika kameror, på enklare kameror kanske inte alls. Läs din bruksanvisning för att se om du kan göra något sådant.
1/f är bländartalet och brukar anges som 1/5.6, 1/6.3, 1/8 osv. Det är ett mått på hur stor bländaröppningen är under exponeringen som i sin tur påverkar hur mycket ljus som hamnar på exponeringen men också vilket skärpedjup du får. Ju mindre bländaröppning, desto större skärpedjup. Kolla din bruksanvisning om du kan påverka den. En del kameror är helt automatiserade och då är det svårt. Det kanske finns något exponeringsprogram som prioriterar olika saker t.ex. exponeringstid eller skärpedjup eller nåt annat. Experimentera!
Kan också rekommendera att du skaffar nån bra bok om fotografering där alla begrepp och olika tekniker förklaras. Det är viktigare än en ny kamera.