Hungriga tetror.. blodtetror m.m

#1 - 8 augusti 2007 17:41
Vi undrar om Blodtetror är lite som Fantomtetrorna, väldigt framåt (iaf våra fantomer) och simmar upp och tar för sig av maten, eller mer som svarta neontetror, (kanske alla neoner?) som är så lugna och försiktiga och simmar bara där nere och tar inte för sig knappt..

Hur är blodtetror?
#2 - 11 augusti 2007 23:50
Det beror väl på vad man har för förhållanden i akvariet. Mina var iaf framåt, men ändå inte så glupska.
#3 - 12 augusti 2007 00:17
Mina är som fantom neon kardinal,beter sig likadant,och mina har varit väldigt tåliga dessutom,har överlevt både vitaprick och svamp.
mvh ann
#4 - 12 augusti 2007 00:43
Ja, jo, våra är ju pigga och framåt, men dom svarta neonerna simmade bara upp och åt vid ytan och tog för sig då vi hade svarta fantomer tillsammans med dom, så fort jag flyttade dom till annat akvarium slutade svarta neonerna ta för sig.. då simmar dom och snappar åt sig lite som sjunker ner i vattnet, men inte mycket.. förut åt dom ju mer..











Annons