hög nitrit åtgärd?

#1 - 16 juni 2009 16:40
hade riktigt hög nitrit i lördags.
Mätte med droppar upp till 5mg/l.

Akutkörde ner till affären, köpte nitrivec och bakterier som flockar sig i filtret.
bytte 50% och i med bakterierna och nitrivecen.

Idag, hade jag ett värde på 1mg/l. Alltså stadigt sjunkade.

Ska jag köra delvatten byte eller bara låta det vara och hålla koll på vattenkvaliten?

skälet till hög nitrit var troligen mina 5 nyinköpta firrar:D
#2 - 16 juni 2009 17:41
eller kanske snare maten du gav till dina 5 nya fiskar;) Har du annars ett ordentligt filter?
#3 - 16 juni 2009 17:47
Tja. Då jag hade noll i nitrit när firrarna kom så körde jag på vid 2 dagen de hade kommit hem med mat. men bara lite.

filtret är kanske inte direkt helt igångkört.

karet är inne på sin 2,5 vecka nu. i första 1 vecka gick det 2 slöjisar i det.
Guest
#4 - 16 juni 2009 17:54
Vilket filter ;)
#5 - 16 juni 2009 18:01
Lägg i en matsked vanligt bordsalt per 100 liter vatten, fortsätt med nitrivecken (20 ml/100 liter per dag) Undvik vattenbyten - dra ner på matningen - bara varannan dag och lite....... Kolla KH skall vara över 4 i karet - buffera upp med lite bikarbonat om det är för lågt. tat lugnt och du har ett bra kar om någon/några veckor.

MVH Lasse
#6 - 16 juni 2009 18:43
Undvik vattenbyten, varför.
Jag har nu 3 nya Koi 20 cm i karantän på 200 liter vilket är för litet men vinterförvaringen är upptagen.
Byter 30% vatten varje dag för att inte få nitrit.
#7 - 16 juni 2009 19:37
Okej.
Kör fluval 404 med filter och bollar med piggar på.(blåa) och en innerfilter med stenar och filter.

har öst i salt, 1dl.(gjorde jag i lördags)
ej matat sen i lördags.
Ska kolla Kh imorgon. Hur mkt bikarbonat krävs för att buffra en grad?.
#8 - 16 juni 2009 19:42
Ja men det är nog lite skillnad kramfors. Vill man etablera en kvävecycel så är inte såna massiva vattenbyten nån höjdare!
Bilagor:
#9 - 16 juni 2009 20:22
åheim skrev:
Ja men det är nog lite skillnad kramfors. Vill man etablera en kvävecycel så är inte såna massiva vattenbyten nån höjdare!


Har man nitrit har Nitrosomonas börjat oxider ammonium till nitrit men man har för få Nitrobacter som oxiderar nitriten till nitrat.
Vad är fel att sänka nitriten genom vattenbyten.
Det tillförs hela tiden ammonium och nitrit tillräckligt från fisken för att bakterierna ska föröka sig och genom vattenbyte minskar risken för höga skadliga nitrit värden.

Under optimala förhållanden fördubblar sig Nitrosomonas var 7 tim. och Nitrobacter var 13 tim.
Optimala förhållanden temp 25-30 pH för Nitrosomonas 7.2-8.0 Nitrobacter 7.4-8.2.
Realistigt tid 15-20 tim.
Källa: Department of Ecology, Evolution and Marine Biology, University of California
#10 - 16 juni 2009 20:49
Kramfors du ger svaret själv, nitrifierarna förökar sig snabbt som de påstår i källan och tillsätter man då nitrivec eller liknande så förenklar man ökningen men väljer du i stället att byta stora mängder vatten mot kranvatten så riskerar du ju att få en högre nitrit än vad du hade från början, pga att kranvattnet inte har den mängd microorganismer mm. mm.. som ett inkört vatten har!
#11 - 16 juni 2009 22:02
Bakterien fäster sig med en "klibbig massa" (min översättning).
100 cl Nitrivec sägs innehålla ca 16 miljarder bakterier.
#12 - 16 juni 2009 23:06
åheim skrev:
pga att kranvattnet inte har den mängd microorganismer mm. mm.. som ett inkört vatten har!

Nyttiga bakterier är inte ute i vattenmassan, utan sitter på ytor (dvs i praktiken i sanden och i filtermassan).
#13 - 17 juni 2009 07:10
Skillnad?

Hej!

Vad är skillnade mella toxivec och nitriveck? Har en liten förhöjning, 0,5 i vattnet sen igår, räcker det med att tillsätta nitrivec, som jag har hemma?
Eller måste jag iväg och köpa toxivec med en gång, köpte nitrit-testet igår, men glömde toxivec.
Ge ett så enkelt svar som möjligt, då detta är lite svårt i början[:o]
#14 - 17 juni 2009 07:50
Azur skrev:
Nyttiga bakterier är inte ute i vattenmassan, utan sitter på ytor (dvs i praktiken i sanden och i filtermassan).
Jag vet men ett moget akvarievatten innehåller otroliga mängder önskvärda microorganismer vilket kranvattnet saknar och detta har en stor betydelse!
#15 - 17 juni 2009 14:12
Ta mig f-n - Jag och Åheim är överens :). Varför jag inte vill ha göra något vattenbyte vid nystart är just det som vi disk tidigare att vattnet behöver "mogna" (ja jag vet att det är flummigt) - nytt vattenledningsvatten innehåller oftast inte den mängd kolloider och andra molekyler, bakterier och annat som utmärker ett bra naturligt vatten. Det är helt riktigt att nitrifikationsbakterierna sitter fast på något substrat men det substratet kan vara allt från filtersubstrat till små partiklar i vattnet. Det finns till och med reningsmetoder som bygger helt på nitrifikation på svävande partiklar (aktiv slam). För att optimera starten undviker jag om möjligt vattenbyte den första månaden. Givetvis skall man genomföra vattenbyte om fiskarna är påverkade men jag har använt bägge metoderna och min erfarenhet är att starten går bättre utan vattenbyte. Man skall heller inte förringa kloraminernas roll som bakteriedödare om vattenverket använder detta, speciellt i starten med svaga bakteriekulturer. Med användandet av små mängder salt - ca 1 matsked per hundra liter (inte för mycket eftersom det också verkar hämmande enligt min erfarenhet) tar man bort giftigheten av nitriten och man kan låta naturen ha sin gång utan fara för fisken. Saltet tycker jag inte man skall lägga i som standard utan bara då man konstaterar nitrit.

Sedan en petitess men idag lutar förklaringen till att man får en nitrittopp mer åt att nitrobacter växer snabbare än nitrosomas men eftersom ammonium enligt flera undersökningar hämnar nitrobacters funktion så kommer det ammonium som inte nitrosomas hinner ta en stoppande effekt på steget nitrit-nitrat. När sedan ammoniumet tas om hand fort (efter det att notrosomas växt till sig) så får man väldigt snabbt full effekt på nitrobacter och nitritnivåerna kan sjunka till noll fortare än ett dygn. Just snabbheten när systemen verkligen kommer igång är ju ett ofta iaktaget fenomen. Jag tycker personligen att de förklaringen passar bättre till min praktik än den förra (om långsamma nitrobacter). Jag vet också att nitrifikationsforskarna på Stockholms Universitet hävda i många decenier att just nitrobacter växer snabbare än nitrosomas.

Under optimala förhållanden fördubblar sig Nitrosomonas var 7 tim. och Nitrobacter var 13 tim.
Detta är uppgifter som jag fått ungefär tvärtom från de svenska forskarna. Har du en länk till sidan?

MVH Lasse
#16 - 17 juni 2009 14:15
mi´mi skrev:
Hej!



Vad är skillnade mella toxivec och nitriveck? Har en liten förhöjning, 0,5 i vattnet sen igår, räcker det med att tillsätta nitrivec, som jag har hemma?

Eller måste jag iväg och köpa toxivec med en gång, köpte nitrit-testet igår, men glömde toxivec.

Ge ett så enkelt svar som möjligt, då detta är lite svårt i början[:o]


Lite mer detaljer för ett bättre svar. Min standard om det är ett nystartat kar är att dagligen ge 20 ml/100 liter nitrivec, sluta mata om det konstateras nitrit, en matsked salt/100 liter och vattenbyte som sista åtgärd (påverkade fiskar).

MVH Lasse
#17 - 17 juni 2009 15:13
"Detta är uppgifter som jag fått ungefär tvärtom från de svenska forskarna. Har du en länk till sidan?"
Någonstans här.
http://aem.asm.org/cgi/content/full/64/1/258
Fanns tidigare på Department of Ecology, Evolution and Marine Biology, University of California
Komentar om de här bakteriena
Nitrosocoocus, Nitrosolobus
Nitrospina, Nitrococcus.
Finns de bara i saltvatten.
#18 - 17 juni 2009 15:24
Toxivec sägs kunna.
Google översättning
Den snabba effekten av serum toxivec tar bort ammonium och nitrit på nolltid. Det förhindrar att omvandla nitrat och omedelbart stöd för förebyggande av störande alger tillväxt. Vidare tar bort aggressiva klor från kranvatten. Det är också effektivt mot rester av desinfektionsmedel och mediciner tillämpas. Men sera toxivec kan göra ännu mer: Det binder giftiga tungmetaller som koppar, zink, bly eller ens Quicksilver / kvicksilver. Dessa föroreningar kan inte skada fisk eller nyttiga bakterier i biofiltret. Således frekvensen vatten förändringar kommer att sänkas. Om det behövs, till exempel med särskilt höga föroreningsnivåer, högre doser är möjligt med serum toxivec utan några problem.
Från www.aquaristic.net
#19 - 17 juni 2009 16:57
kollade KH idag.
fick ingen som helst respons ifrån blått över till gult.
Låg på gult alla redan vid första droppen.

öste i 10gr bikarbonat då det tydligen skulle räcka för att öka en grad.
kan jag ösa i resterande 30 grammen direkt för att förhoppningsvis öka till runt 4 i KH eller måste jag ta det succesivt?.

När kan jag kolla KH igen, imorgon när det har cirkulerat runt?.
#20 - 17 juni 2009 19:36
Testa i morgon

Jag förutsätter att karet är nystartat (max 3 veckor) annars skall du göra ett ordentligt vattenbyte innan du fortsätter med bikarbonat. Höj sedan KH sakta.

MVH Lasse
#21 - 17 juni 2009 19:43
Kramfors

I den artikeln hittar jag bara en referens att NOB växer långsamt (nitrite-oxidizing bacteria ) - inget om AOB (ammonia-oxidizing bacteria ) skulle vara snabbare.

MVH Lasse
#22 - 18 juni 2009 16:08
okej.
uppdatering för idag:

KH 2
No2 cirka 0,8-1

När ska jag ta nästa KH höjning?. Och behöver jag ta delvattenbyte den gången?.
Karet fyller 3Veckor på söndag.

Jag har ej heller matat någonting alls sen i lördags, när ska jag börja med det?.
#23 - 18 juni 2009 16:15
Nu kan du nog ta och höja till 4 (ca) och delvattenbyte behöver du inte göra nu. Tillsätter du nitrivec dagligen? Bäst att inte mata men om du har salt i och är väldigt bekymrad över fiskarna kan du ge lite (obs lite :)) - några flarn bara. Iakta fiskarna och ser du förgiftningssymptom så byt vatten. Förgiftningssymptom är mycket kraftig andhämtning.

MVH Lasse
#24 - 18 juni 2009 16:57
okej.
då slänger jag i en enhet bikarbonat till då.
tillsätter ej nitrivec, (2barnspappa och ensam inkomstagare gör att även 50:- innan lön är mkt pengar) =(

Har ca.1dl salt i sen i lördags, fiskarna verkar inte betagna av "stormen" ännu iaf.
#25 - 20 juni 2009 10:30
Uppdatering:

No2: 0,5
KH: 3

Vågade mig på att mata firrarna idag, kanske jag utmanade ödet, men hade bara i 3-4 flarn. Visserligen fick inte alla mat, bara en guramis och 2 sjöjisar.(de är grymt glupska).

vad det gäller malen och praktbotiorna, de har inte fått mat sen i lördags, men torde väl inte vara problem?.

Förresten, hur gör man för att slöjisarna inte ska käka upp algtabletterna innan malen och botiorna?

Fick föra i 30liter vatten som hade dunstat, vilket gjorde att KH sjönk en grad ner till 2 igen, slängde i en enhet bikarb... därav ligger jag fortfarande på 3.
#26 - 20 juni 2009 11:10
Om du inte använder nitrivec så kan du ta och göra en "busk" variant. Gå ut i en ogödslad skogsbacke och gräv upp lite mylla ur det översta lagret. Gå hem och släng några nävar av detta i ca 2 liter vatten. Rör om ordentligt, sila genom ett kaffefilter. filtratet du får tappar du upp på en flaska och sätter i kylen. Ta en så där 20 - 50 ml av detta filtrat varje dag i några veckor i ditt akvarium och du skall se att det händer saker.

MVH Lasse
#27 - 20 juni 2009 12:43
wow..låter intressant. ska givetvis testas!
#28 - 20 juni 2009 14:07
wow..låter intressant. ska givetvis testas!


20-50 ml/100 liter brukar hjälpa.

MVh lasse
#29 - 20 juni 2009 15:03
men vad exakt är det jag tillför?.
Nitrobakter m.m?.

Ingen risk för PH-sänkning då jag troligen också tillför någonting som är försurande?. Visst någon grad är väl inte helt fel för min del.

Fungerar det här också som växtgödning också skulle jag tro?.
#30 - 20 juni 2009 18:51
Det skall vara vanlig skogsjord inte gödslad för att just inte få in för mycket näring - ja du tillför nitrifikationsbakterier - de finns nämligen i stor utsträckning i de syresatta delarna av vanlig skogsmark.

MVH lasse











Annons