Hej
Jag köpte igår 20 st kardinaltetror och 3 st otocinclus och de släppte jag ner sakta genom "kopping" i mitt akvarie. Har inget karantänakvarie tyvärr, än.
I alla fall. Jag har sedan tidigare 3 st dvärgguramis och de har mått bra hittills. De har gått i karet i en månad. Värdena har varit stabila en längre tid nu, dvs PH 7 och temp 26 grader.
Igår simmade alla tetrorna väldigt glatt omkring o jag tyckte inte de såg sjuka ut. Möjligen hade några lite fula ändfenor, de var lite "trasiga". Men inget vitt eller någon annan beläggning.
I morse var de också uppe o simmade glatt. Sedan var jag borta hela dagen och kom hem ikväll. Då ligger en tetra död. Jag tog bort den o ser nu nån vit liten prick på fenorna på några av tetrorna. En tetra simmar dessutom konstigt. Är det vita prick-sjukan tro? Och kan den komma på ett dygn??? Och de trasiga fenorna som jag såg tidigare också, hör det ihop med vita prick-sjukan eller är det någon annan sjukdom??
Hjälp, vad ska jag göra???
//Monimo
