Hjälp med val av mal

#1 - 29 november 2008 16:37
Våran mal dog plötsligt nu i veckan. Vi vet inte varför, men misstänker att det kan ha något med vattentemperaturen att göra möjligtvis eftersom allt annat varit som vanligt.. Förutom malen lever det slöjstjärtar i akvariet och dessa har klarat sig fint vilket i så fall inte vore så konstigt.
Vanlig Ancistrus brukar inte trivas hemma hos mig av någon anledning och malen vi hade kan jag inte namnet på men jag bifogar en bild.

Skulle gärna vilja ha tips på någon effektiv algätande mal som gärna inte blir lik stor som våran förra var på väg att bli och som är tålig.

(För er som har hum om vattnet i Jordbro så är det det jag använder :P om det skulle kunna hjälpa)

Malcolm:
http://www.pixbox.se/pic_show_id24928763.html
#2 - 29 november 2008 16:44
Malen som du hade var nog en segelfenspleco, gibbiceps och den blir ju väldigt stor.
vilken temp har du i akvariet?
Slöjstjärtarna trivs ju i 20-24 gradigt vatten och malen vill ha över 25, gärna 27-28. detta gäller nog de flesta L-malar.
så jag har nog tyvärr inget förslag på mal till dig, men det är säkert någon som kan detta bättre som har ett förslag :)
#3 - 29 november 2008 16:54
Jag har haft 20 grader nu när det varit som kallast, men nu har jag precis skaffat en doppvärmare som jag tänkte gradvis dra upp till ca 23 grader.
Guest
#4 - 29 november 2008 20:06
Din mal var en Pterygoplichthys joselimaianus, hade förr Lnr L001.
#5 - 29 november 2008 23:34
Lutt skrev:
Din mal var en Pterygoplichthys joselimaianus, hade förr Lnr L001.


där har du en kille som har koll :)

tror faktiskt inte att du får en mal att trivas jättebra i ett akvarium med "bara" 23 grader i. har läst hela boken om L-malar och ingen av dessa verkar trivas så bra i den temperaturen, tror att det var därför som din förra mal inte ville vara med längre, men är förstås inte 100 på det.

men det kanske finns andra typer av malar som kan trivas i lägre temperaturer?
#6 - 30 november 2008 11:02
Men ni andra på forumet som har/har haft slöjstjärtar, vad har ni haft för mal och hur har ni gjort med vattentemperaturen?
#7 - 30 november 2008 15:38
Jag håller 25 grader i mitt kar med sjöjstjärtar, och har ancistrus och äppelsnäckor som städar och trivs fint. Det får dock inte överstiga 25 grader för slöjisarnas skull.

Du har jättefina slöjstjärtar, var har du köpt dem? Gillar de som hade andra färger på ryggen. Riktigt snygga.
#8 - 1 december 2008 17:51
Tack så mycket. Några kommer från en djurbutiken i Länna och teleskopögat som är calico-färgat från Fridhems akvarier. Butiken i Länna har ofta väldigt fina, tjocka och till synes välmående guldfiskar men jag har sprungit på personal där vid två tillfällen där det visat sig att våra fakta om djuren skiljer sig mycket. Bland annat så klättrar tydligen inte riddaranolis (ödla) på glasrutor. Istället var det en gecko jag hade enligt personen...

Gecko
http://www.sheppardsoftware.com/content/animals/images/reptiles/gecko_leopard.jpg


Riddaranolis
http://www.anolis.de/fotos/ritteranolis.jpg


Jag har ivarje fall vågat mig på en ny pleco och höjt temperaturen till 24 grader och hoppas att jag hittat ett riktigt tåligt exemplar. Malcolm växte nämligen väldigt bra och verkade till synes frisk och pigg innan.
Kjell Fohrman
Administrator
#9 - 1 december 2008 17:58
Det finns faktiskt en hel del L-malar som även trivs i rätt kallt vatten. Skriv in tempen i sökmotorn på denna sida http://www.backtonature.nu/l-catfishes.php så får du upp en lista
#10 - 7 december 2008 10:15
Tack! Bra tips :)
#11 - 7 december 2008 10:53
Långnosad piskstjärts mal kanske?

Sturisoma barbatum är det vetenskapliga namnet.











Annons