Jag har ett akvarium i pojkens rum på 100 liter. Just nu är det tomt på invånare och skulle vilja ha tips på färgglada Malawi. Pojken vill ha färgstarka.
Någon som har tips på 3 arter som fungerar ihop, inte samma färg och hur stora grupper jag kan ha? Kan tillägga att dom inte kommer nå fullstorlek i det för jag har planer på ett stort Malawi-kar i vardagsrummet så räkna med halvstorlek.
Tack på förhand, Tommy
Hur länge skall fisken gå där och hur stora kommer de vara innan de flyttas till det större karet? Hur som helst, vad färgerna gäller om man nu vill ha lite olika så kanske: M. johanni, rödzebra, golden borde väl funka, kanske även nån färgglad aulonocara.
Som sagt om det bara är ett kort tag så kanske det funkar men annars är karet eg. på tok för litet för malawi öht. Tänk oxå på att skaffa fler honor än hanar för att undvika de värsta aggressionern, typ 1+4 kan väl vara rätt lagom. Hur stort är karet som skall stå i vardagsrummet. Det är ju direkt avgörande för hur många fiskar du kan ha?