jag har fyra stycken guramis. Jag började med att köpa en mosaikhane, en mosaikhona och en guldhona. De trivdes bra och var lyckliga ... sedan köpte jag en mosaikhona och en guldhona till.
mosaikhonan blev mobbad av den gamla honan, och hanen, och den dog till slut.
Den gamla guldhonan blev en hane (är detta möjligt)då de var rätt så stora då jag köpte den, plus att den "var en hona" under tiden den var ensam, och fick riktigt lång fin ryggfena, och spretig tjock färgglad analfena när den andra honan kom i.
så nu är det två par med herr och fru gurami.
Hanarna jagar inte honorna, utan de fyra är samlade som en liten flock vid ena sidan av akvariet, och när de simmar någonstans gör de det tillsammans. Jag har hört att hanar har en tendens att jag ihjäl honor, men dessa lever tillsammans.
Är det någon annan som har upplevt detta?
Mosaikhanen har magrat lite och har blivit [color=darkorange]knallorange [/color]på magen[color=black] och under hakan. Han är jättevacker, med långa böljande fenor, och färgen på magen glimmar riktigt skarpt.[/color]
Är detta tecken på något särskillt då han inte sett ut så hela tiden?
tacksam för svar..
